Celebracja Prezydencji Czeskiej w Unii Europejskiej

16 kwietnia 2009r. w Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona, zaplanowanej na maj uroczystości dedykowanej objęciu przez Republikę Czeską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
„Celebracja Prezydencji Czeskiej w Unii Europejskiej” – pod takim hasłem 16 maja 2009r. w Pałacu Chojnata koło Białej Rawskiej odbędzie się całodniowa impreza poświęcona uhonorowaniu Republiki Czeskiej, która w mijającym półroczu przewodniczyła Radzie Europy. Spotkanie będzie miało m.in. na celu wspieranie rozwoju współpracy w ramach założeń hasła „Europa bez barier”, a także podkreślenie i umocnienie platformy wymiany kontaktów ekonomiczno-kulturalnych pomiędzy przedsiębiorcami z różnych branż obu krajów.

„Bardzo cieszymy się na każdą współpracę z polskimi partnerami, która staje się motorem kreatywnego rozwoju obu państw” – wyraził swoje zadowolenie obecny na konferencji Jan Sechter, Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce.

„Podczas gdy coraz bardziej destabilizuje się rynek zachodni, polsko-czeska współpraca staje się niezwykle istotna,  a taka globalizacja w sąsiedzkim wydaniu może okazać się skutecznym rozwiązaniem na gospodarczy kryzys” – dodał Marek Cieślak, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Istotnym punktem programu majowej imprezy będzie „Rendez-vous Biznesu”, czyli spotkanie przedstawicieli czeskich i polskich firm z lokalnymi przedsiębiorcami, władzami samorządowymi, liderami społeczności regionu oraz mediami. Celem będzie przede wszystkim nawiązanie kontaktów, prezentacja firm różnych branż, zainteresowanych inwestycjami nie tylko w regionie.

Patronat nad Rendez-Vous Biznesu objęły Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Czeska Agencja Wspierania Handlu, CzechTrade.

Do czeskiej Ambasady w Warszawie przybyli także Prezes Stowarzyszenia Pałac Chojnata, Pan Maciej Kosiński, przedstawiciel Starostwa Rawskiego, Dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Informacji, Pan Piotr Irla  oraz Dyrektor Pałacu Chojnata, Pani Urszula Kłoczowska.

Miejsce, w którym ma się odbyć celebracja wybrano nieprzypadkowo. „Poza swoim niewątpliwym urokiem, ten pieczołowicie odrestaurowany XIX-wieczny Pałac, położony jest w samym sercu Polski, dokładnie

60 kilometrów od Warszawy i tyle samo od coraz prężniej rozwijającej się Łodzi, do której napływają coraz to nowi, zagraniczni inwestorzy” – wyjaśnił podczas konferencji Maciej Kosiński.  Stowarzyszenie Pałac Chojnata jest pomysłodawcą i inicjatorem cyklu „Celebracji Prezydencji”, którego druga odsłona nastąpi właśnie za miesiąc.  Jest to jedyna tego typu uroczystość w Polsce. W grudniu 2008,  uhonorowano w ten sposób Prezydencję Republiki Francji.

Ponadto majowa Celebracja będzie miała nie tylko aspekt biznesowy. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z wystawą „Czeskie Naj” ukazującą największe czeskie osiągnięcia w różnych dziedzinach, posłuchać koncertu „Zelowskich dzwonków”,  zespołu-orkiestry Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie, a także obejrzeć fragmenty polsko-czeskich koprodukcji kinematograficznych (przedwojennej i współczesnej) oraz poznać turystyczne uroki kraju Hrabala. Organizatorzy zapowiadają wiele innych atrakcji kulturalnych. Do udziału w wydarzeniu zaproszono jako Gościa Honorowego, Pana Mariusza Szczygła, znanego dziennikarza i publicystę,  od lat przybliżającego Polakom czeskich sąsiadów.

Organizatorami uroczystości są: Stowarzyszenie Pałac Chojnata, Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce oraz Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej. Inicjatywa jest realizowana przy współudziale i aktywnym wsparciu: Czeskiej Agencji Wspierania Handlu CzechTrade, Czech Tourism, a także Czeskiego Centrum w Warszawie. Koordynatorem spotkania jest agencja Marketing & Advertising House.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polska Dziennik Łódzki, Polskie Radio dla Zagranicy, Onet.pl, Magazyn Polska-Czechy.eu,  Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, portal Eventspace.pl.

Partnerem medialnym jest Głos Rawy i Okolic. Wsparcie zadeklarowała : Telewizja Polska SA.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu