Oracle kupuje Sun

Najważniejsze fakty:

  • Firmy Oracle i Sun Microsystems poinformowały o zawarciu ostatecznej umowy, na mocy której Oracle przejmie wszystkie akcje zwykłe Sun po cenie 9,5 USD za jedną akcję. Transakcja jest szacowana na około 7,4 mld USD. „Oczekujemy, że w pierwszym roku po zawarciu transakcji realne zyski Oracle (liczone według ogólnych zasad księgowania GAAP) zwiększą się o co najmniej 15 centów na akcję. Według naszych szacunków nabytek ten zapewni Oracle ponad 1,5 mld USD zysku operacyjnego (liczonego według GAAP) w pierwszym roku, a w drugim — nawet ponad 2 mld USD. Akwizycja Sun okazałaby się zatem korzystniejsza pod względem zysku na akcję w pierwszym roku, niż zakup firm BEA, PeopleSoft i Siebel łącznie” — powiedziała Safra Catz, prezes Oracle.
  • Oracle odniesie istotne długoterminowe, strategiczne korzyści związane z dwoma kluczowymi zasobami programowymi Sun: technologią Java i systemem Solaris. Java to w branży informatycznej jedna z najlepiej znanych marek i najpopularniejszych technologii, stanowi więc oprogramowanie najważniejsze z tych, jakie kiedykolwiek zakupił Oracle. Produkty Oracle Fusion Middleware, najszybciej rozwijająca się część oferty Oracle, są oparte na języku i oprogramowaniu Java firmy Sun. Oracle może obecnie zapewnić stałe innowacje i inwestycje w technologię Java z korzyścią dla klientów i społeczności Java.
  • System operacyjny Sun Solaris od dawna stanowi główną platformę dla bazy danych Oracle, kluczowego produktu tej firmy. Dzięki akwizycji firmy Sun, Oracle będzie w stanie optymalizować swoją bazę danych pod kątem dostosowania do niektórych unikalnych, zaawansowanych funkcji systemu Solaris. Oracle, jak zawsze, angażuje się też w rozwój systemu Linux oraz innych otwartych platform i nadal zamierza wspierać i poszerzać swoje silne kontakty partnerskie w branży IT.
  • Zarząd firmy Sun Microsystems jednogłośnie zatwierdził tę transakcję. Przewiduje się, że zostanie ona zamknięta w lecie 2009. Wymaga to jeszcze zaakceptowania przez akcjonariuszy Sun oraz uzyskania wymaganych przepisami zezwoleń i spełnienia innych zwyczajowych warunków.

Oryginalny tekst niniejszej informacji prasowej znajduje się na stronie głównej oracle.com; tam można także przeczytać oświadczenie Korporacji Oracle „Cautionary Statement Regarding Forward-Looking Statements” dotyczące zastrzeżeń związanych z faktami, które mają nastąpić w przyszłości.

„Nabycie przez nas firmy Sun odmieni branżę informatyczną, ponieważ prowadzi do połączenia zalet najlepszego w swojej klasie oprogramowania biznesowego i systemów obliczeniowych” — powiedział Larry Ellison, dyrektor generalny Oracle. „Oracle stanie się jedyną firmą dysponującą możliwością opracowania integralnego systemu sprzętowo-programowego, w którym wszystkie elementy bezproblemowo współdziałają ze sobą bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Stanie się to z korzyścią dla naszych klientów, ponieważ koszty integracji systemów spadną, natomiast ich wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo zwiększą się.”

„Firmy Oracle i Sun od 20 lat są pionierami w swojej branży i blisko współpracującymi partnerami” — powiedział Scott McNealy, prezes firmy Sun. „To połączenie jest naturalną konsekwencją rozwoju naszego partnerstwa i będzie decydujące dla przyszłości całej branży.”

„To wyjątkowy dzień dla klientów, programistów, partnerów i pracowników firmy Sun na całym świecie. Połączenie sił z globalnym liderem w dziedzinie oprogramowania biznesowego pozwoli nam wprowadzać kolejne innowacje i tworzyć wartościowe rozwiązania w każdym aspekcie rynku technologicznego” — powiedział Jonathan Schwartz, dyrektor generalny firmy Sun. „Platforma Java jest obecna niemal w każdym systemie informatycznym na świecie, w miliardach telefonów komórkowych i urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku, oferujemy też konwergentne pamięci masowe, rozwiązania sieciowe i systemy obliczeniowe oparte na systemie operacyjnym Solaris i systemach SPARC oraz x64 firmy Sun. Razem z Oracle będziemy nadal kłaść nacisk na innowacyjność, aby zapewnić naszym klientom atrakcyjną wartość biznesową”

„Sun jest pionierem w dziedzinie przetwarzania korporacyjnego, a zawarta umowa stanowi wyraz uznania dla innowacyjności tej firmy i jej sukcesów w pozyskiwaniu klientów. Nasi najwięksi klienci zachęcali nas do podjęcia szerszych działań w celu ograniczenia złożoności, ryzyka i kosztów poprzez rozwijanie oferty wysoce zoptymalizowanych, opartych na standardach, kompletnych rozwiązań” — powiedział Charles Phillips, prezes Oracle. „Ta transakcja, dzięki kontynuacji naszej współpracy z partnerami, pozwoli chronić i rozszerzać inwestycje naszych klientów i zapewnić im większe możliwości wyboru.”

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu