„Złoty OTIS 2009” w rękach TVP i „Gazety Wyborczej”

Sławomir Zagórski – dziennikarz „Gazety Wyborczej” został laureatem Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” w kategorii „Media i zdrowie”– wyróżnienie indywidualne. Tegorocznymi laureatami są również programy propagujące tematy prozdrowotne „Pora na doktora” i „Między mamami” emitowane w TVP1.

Już po raz szósty Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” przyznała statuetki w kategorii „Media i zdrowie”. Tegorocznymi laureatami są programy „Pora na doktora” i „Między mamami” emitowane w TVP1. Zdaniem Kapituły w polskiej telewizji jest za mało programów o zdrowiu, które podejmują edukacyjne akcje profilaktyczne. Wyróżnione programy TVP1 systematycznie ogląda prawie 2 miliony widzów. Twórcy tych audycji z niezwykłą pieczołowitością, profesjonalizmem i odpowiedzialnością dbają o jakość podawanych w nich informacji, aby w jak najprostszy sposób wyjaśnić widzom zawiłości medyczne, a także propagować wśród nich postawy prozdrowotne. Kapituła doceniła zaangażowanie w podejmowaniu problematyki zdrowotnej, edukacyjnej i profilaktycznej.

Indywidualną nagrodę dziennikarską „Złoty OTIS 2009” otrzymał Sławomir Zagórski – dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Dorota Romanowska z tygodnika „Newsweek” napisała o tegorocznym laureacie:

„Sławek Zagórski zwykł mawiać młodszym kolegom: «Idź z kumplem na kawę czy piwo i opowiedz mu to wszystko, o czym chcesz napisać w tekście. Jeśli on zrozumie, to możesz mieć pewność, że napiszesz potem tekst przystępnym językiem». Tę zasadę stosuje przy pisaniu swoich tekstów, w każdym z nich nawet najbardziej zawiłe procesy są jasno wytłumaczone. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, niech przeczyta jego artykuły w «Gazecie Wyborczej», gdzie Sławek pracuje od 1993 roku, a od 9 lat jest kierownikiem działu „Nauka”. Jego dar tłumaczenia trudnych tematów może wziął się stąd, że po skończeniu biologii na warszawskim uniwersytecie (tam też zrobił doktorat) pracował w Algierii jako nauczyciel. Po powrocie do kraju, a był to początek lat 90. i prasa dopiero szukała swojego miejsca w nowej rzeczywistości, trafił do tygodnika «Spotkania», a stamtąd do «Gazety Wyborczej». Tam jest do dziś i zdaje się, że bez tej gazety nie wyobraża sobie życia”.

Warto dodać, że tą nagrodę przyznają większością głosów wyłącznie laureaci poprzednich edycji Nagrody Zaufania. Do tego grona należą: Dorota Romanowska („Newsweek”), Dariusz Dewille (Polsat), Marek Nowicki (TVN), Paweł Walewski („Polityka”), Artur Wolski (Polskie Radio), Maciej Świtoński (TVP). Kogo zgłosi w przyszłym roku red. Sławomir Zagórski?

Informacje o laureacie dziennikarskiej nagrody indywidualnej „Złoty OTIS 2009”

Sławomir Zagórski jest absolwentem Wydziału Biologii UW. W 1984 r. uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych. Odbył staż podoktorski na Uniwersytecie w Wageningen w Holandii, a następnie przez 4 lata uczył algierskich studentów biologii, biochemii i fizjologii roślin w Wyższej Szkole Rolniczej w Batnie.

Po powrocie do Polski zajmował się small businessem, pracował w społecznym liceum w Warszawie i w sekretariacie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W 1991 r. trafił do tygodnika „Spotkania”. Od 1993 r. pracuje w „Gazecie Wyborczej” – od 1995 r. jako zastępca szefa, a od 2000 r. jako szef działu nauki w tym dzienniku.

Jest autorem ponad 700 tekstów popularnonaukowych. Poza „Gazetą Wyborczą” publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Zwierciadle”, „Charakterach”. Wydał wybór rozmów z naukowcami „Gen ciekawości” (wyd. Prószyński i S-ka). Szczególnie interesuje się genetyką, medycyną, bioetyką. W roku akademickim 1996/97 przebywał na Uniwersytecie Stanforda na dziennikarskim stypednium Knighta.

Jest laureatem wielu nagród, w tym przyznanych przez samych naukowców – nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i Polskiego Towarzystwa Genetycznego, a także nagrody im. Hugo Steinhausa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji nauki. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”.

Informacje o tegorocznych laureatach

„Między mamami” to nowoczesny i dynamiczny program dla kobiet w ciąży i młodych mam. Można w nim znaleźć m.in. porady dotyczące zdrowia i zdrowego stylu życia. Prowadząca program Beata Chmielowska-Olech sama jest mamą, dlatego doskonale rozumie potrzeby kobiet, które oglądają jej program. Dzięki temu zyskała ogromną sympatię telewidzów. Wzięła też udział w kampaniach społecznych „Kocham, nie biję” oraz „Bajki w trasie i na czasie”.

Program „Między mamami” realizują: Beata Chmielowska-Olech, Aida Attia, Joanna Pietrzak, Jakub Kwieciński, Piotr Ozga, Michał Seliga, Katarzyna Turant, Maja Ptaszyńska, Magda Osiak-Jędrzejczak. Magazyn reżyserują Agnieszka Żmijewska i Piotr Poraj-Poleski.

Magazyn medyczny „Pora na doktora” był emitowany na antenie TVP. Prowadzony był przez Marzenę Słupkowską i Piotra Poraja-Poleskiego. Stałym ekspertem programu była dr Agnieszka Strzembosz. Program był realizowany z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o formę. Magazyn prezentował nowoczesną diagnostykę, tłumaczył widzom skomplikowane terminy medyczne. Szczególnie ważnym elementem była teleporadnia, do której każdy mógł zadzwonić i porozmawiać o swoich dolegliwościach ze sławami medycznymi, takimi jak: prof. Jerzy Szaflik, prof. Henryk Skarżyński, prof. Antoni Krzeski, prof. Andrzej Radzikowski.

„Porę na doktora” realizowali: Marzena Słupkowska, Piotr Poraj-Poleski, Marcin Dudziński, Łukasz Kasprzycki, dr Agnieszka Strzembosz i Ewa Kuczyńska. Magazyn reżyseruje Maciej Dębowski.

Obydwa programy powstają pod kierownictwem Agnieszki Glapiak.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu