Nowa technologia Citrix NetScaler Web 2.0 Push zmniejsza koszty dostarczania interaktywnych aplikacji webowych

Citrix Systems, lider w dziedzinie infrastruktury dostarczania aplikacji, zaprezentował technologię Web 2.0 Push, która stanowić będzie zintegrowaną funkcję dla popularnej linii produktowej Citrix® NetScaler®. Nowa funkcjonalność została stworzona specjalnie z myślą o rozwiązaniu problemu związanego z obciążeniem, jakie współczesne, interaktywne aplikacje Web 2.0 nakładają na infrastrukturę serwerową. O ile z punktu widzenia użytkowników aplikacje Web 2.0 rozpoczynają nową erę bardziej funkcjonalnego oprogramowania, to jednocześnie bardzo nieefektywnie wykorzystują one zasoby obliczeniowe serwerów. Aby utworzyć bogate, interaktywne interfejsy, aplikacje Web 2.0 muszą utrzymywać bezpośrednie połączenia z serwerami w centrum danych przez długi czas, co pochłania dużą część zasobów obliczeniowych i negatywnie wpływa zarówno na wydajność, jak i na skalowalność. NetScaler jest pierwszym kontrolerem dostarczania aplikacji, który optymalizuje ten proces, równolegle transferując dane, bezpośrednio do tysięcy użytkowników i odciążając tym samym serwery internetowe. W efekcie możliwe jest nawet dziesięciokrotne obniżenie kosztów serwerów służących do dostarczania aplikacji Web 2.0.

Coraz częściej wykorzystamy z interaktywnych technologii Web 2.0, ponieważ pozwalają one nam na automatyczne przesyłanie ważnych informacji i aktualizacji. Użytkownicy bankowości internetowej mogą zamówić usługę automatycznego przesyłania na dowolnie wybrane urządzenie informacji finansowych, takich jak wpłaty, rozliczenia handlowe lub wypłaty. Innym przykładem są serwisy, które przesyłają strumieniowo nagrania wideo i informacje do abonentów telefonów komórkowych, konsole monitoringowe do sieci elektrycznych, gry wieloosobowe, mechanizmy sprzedaży i wsparcia przy użyciu funkcji czatu, a także technologiczne mash-upy. Nawet aplikacje korporacyjne korzystają obecnie z aktualizowanych na bieżąco informacji z hurtowni danych oraz narzędzi analitycznych i business intelligence.

Zapewnienie odpowiedniej mocy obliczeniowej dla tych aplikacji wiąże się dla usługodawców ze znacznymi kosztami i często zmusza ich do zakupu całych szaf nowych serwerów, aby zapewnić użytkownikom odpowiednią obsługę. Citrix NetScaler, wzbogacony o technologię Web 2.0 Push, przesyła te dane do użytkowników aplikacji bezpośrednio z instalacji NetScaler, umieszczonej w centrum obliczeniowym. Dzięki temu infrastruktura serwerowa jest odciążona od zarządzania dziesiątkami lub setkami tysięcy indywidualnych połączeń.

Bogata funkcjonalność

Cechą wyróżniającą technologię NetScaler Web 2.0 Push jest możliwość włączenia semantyki „opublikuj-i-subskrybuj”, a także obsługa aktywnego transferu danych z serwera do klienta. Pozwala to na dostarczanie ciągłego strumienia nowych lub zaktualizowanych informacji, co stwarza złudzenie interakcji w czasie rzeczywistym. W efekcie powstaje dynamiczny interfejs użytkownika, który reaguje zdecydowanie szybciej niż byłoby to możliwe w innym przypadku.

„Nowa funkcja NetScaler Web 2.0 Push pokazuje, że Citrix szybciej niż jego konkurenci wnosi na rynek wartościowe i innowacyjne rozwiązania, które obsługują dodatkowe wzorce ruchu generowanego przez aplikacje” – powiedziała Lucinda Borovick, dyrektor ds. sieci w centrach obliczeniowych, IDC.

Nowa funkcja pozwala odciążyć serwery od nieefektywnego zarządzania połączeniami, tym samym zmniejszając ich rzeczywistą liczbę. Mniejsza liczba serwerów w centrum obliczeniowym przekłada się na ich lepsze wykorzystanie. Wykorzystując mniej serwerów do realizacji tych samych zadań biznesowych, możliwe jest ograniczenie ich kosztów nawet o 90 procent dzięki zmniejszeniu wydatków na energię, chłodzenie i stałe koszty operacyjne1.

„Rozbudowanie systemu NetScaler o tę funkcjonalność jest wynikiem zapotrzebowania klientów, którzy obawiali się niekontrolowanego wzrostu liczby serwerów w miarę rosnącej popularności aplikacji Web 2.0” – powiedział Klaus Oestermann, wiceprezes grupy i dyrektor generalny, NetScaler Product Group w Citrix Systems.  „W naszych laboratoriach badawczo-rozwojowych systemu NetScaler skoncentrowaliśmy się na optymalizacji zagadnień Web 2.0, czego efektem jest zaprezentowana dziś technologia. NetScaler zmniejsza koszty posiadania infrastruktury Web 2.0 nawet o 90 procent, jednocześnie obniżając nawet dziesięciokrotnie moc obliczeniową serwerów – niezbędną do obsługi tego typu aplikacji. Wstępne opinie klientów są niezwykle pozytywne.”

Ceny i dostępność

Technologia Web 2.0 Push jest już dostępna w edycjach NetScaler Enterprise i Platinum. Klienci, którzy już wykorzystują ten produkt mogą za darmo dodać technologię Web 2.0 Push.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu