Kampania społeczna Stowarzyszenia UNICORN „Nie tylko leki leczą”

przez | 20/04/2009

Pod hasłem „Nie tylko leki leczą” Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN prowadzi tegoroczną kampanię społeczną, której celem jest przybliżenie społeczeństwu pojęcia psychoonkologii. Kampania, przygotowana dzięki współpracy z agencją reklamową Young & Rubicam, studio Photo Shop, oraz firmami Mediaedge:CIA i Ströer Polska, jest kontynuacją zeszłorocznej akcji „Widzimy całego człowieka, nie tylko jego chorobę” i kolejnym krokiem w przełamywaniu negatywnego przekazu, jaki towarzyszy chorobie nowotworowej.

Psychoonkologia stawia sobie za cel poprawę jakości życia chorych na raka i ich bliskich. Jako nowa dziedzina medycyny jest jednak mało znana Polakom, dlatego też w tegorocznej kampanii, UNICORN pragnie przybliżyć społeczeństwu pojęcie psychoonkologii; za pomocą przemawiającego obrazu oraz hasła „Nie tylko leki leczą”, chce wzbudzić świadomość, jak mocno choroba nowotworowa związana jest z naszą psychiką i że sukces w walce z nią może wesprzeć nasza aktywna postawa. Stowarzyszenie chce być nie tylko źródłem wiedzy i ośrodkiem budowania nowych postaw wobec choroby i chorych ludzi ale również zmierza do przebudowy klimatu wokół onkologii, aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem i wycofaniem z wszelkiej społecznej aktywności.

Kampania „Nie tylko leki leczą”, obejmująca prasę, outdoor oraz internet, jest kolejną odsłoną projektu, który w ubiegłorocznym konkursie Newsweeka zdobył pierwsze miejsce w kategorii najlepszych kampanii internetowych zachęcających do przekazania 1% podatku dochodowego. W tym roku kampania przeszła do półfinału konkursu Newsweeka „100% z 1%” we wszystkich czterech zgłoszonych kategoriach: plakat lokalny, plakat ogólnopolski, prasa lokalna oraz prasa ogólnopolska. Jury złożone z działaczy społecznych i specjalistów od reklamy, wybrało kampanię Stowarzyszenia UNICORN spośród 235 zgłoszeń. W kolejnym etapie trwającym do 24 kwietnia internauci mogą oddawać swoje głosy na najlepszą ich zdaniem kampanię „1% podatku” za pośrednictwem strony Newsweek.pl/jedenprocent.

W prowadzonej aktualnie kampanii 1%, Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN zbiera fundusze na Centrum Psychoonkologii, w którym prowadzone są m.in. wielospecjalistyczne warsztaty edukacyjno-terapeutyczne, konsultacje ze specjalistami, rehabilitacja oraz grupy wsparcia dla osób znajdujących się w kryzysie wywołanym chorobą nowotworową – zarówno osób chorych, jak i ich bliskich.