Fashionation Moniki Lisieckiej

Fashionation jest częścią projektu Fashion Week Moniki Lisieckiej. Fotografka kierująca się w swojej twórczości dewizą „Nie ma złych modeli, są tylko źli fotografowie” znana jest między innymi z realizowanego od 2004 r. cyklu fotografii „Musical Journey”, w którym na czarno-białych fotografiach z koncertów portretuje muzyków światowego formatu. Ceniona portrecistka w fotografii modowej zaistniała przez sesję zdjęciowe dla takich marek jak Hugo Boss (Royal Collection), Solar czy Troll. Poznaną podczas realizacji licznych projektów rzeczywistość show-biznesu artystka komentowała poprzez grafiki z serii „Fashion” (seria limitowanych pocztówek na bazie własnych fotografii do edytoriali), fotografie kostiumów Macieja Zienia do sztuki „Krawiec” Mrożka czy performance foto-muzyczny „Television”.

W projekcie Fashion Week, Monika Lisiecka po raz kolejny świadomie obserwuje, portretuje i komentuje świat mody za pomocą obiektywu. Efektem są czarno-białe fotografie wykonane podczas pokazów mody aparatem analogowym przy użyciu wysokoczułych filmów.  Pierwszy materiał prezentowany w ramach projektu to Ready To Wear Fashion Week London Autumn/Winter 2009. Materiał podzielony został na kilka serii fotografii:

  • „Fashion Week London 2009” – seria klasycznych czarno-białych fotografii z wybiegów różnych projektantów
  • „Backstage Fashion London” – seria fotograficznych notatek z życia w świecie mody
  • „Fashionation” – prezentowana w Fotogalerie.com.pl seria fotograficznych kolaży na bazie powstałego materiału, polegająca na łączeniu różnych fotografii metodą ręczną w ciemni.

Monika Lisiecka o projekcie: „Ubrać ciało czy duszę? Bałwochwalstwo z pogranicza sztuki przegląda się w dokonywaniu piękna. Sprzedaż wizerunków i kolejnych masek, chowanie się za kimś w przemyślaną grę materiałów, fastryg i nici. Show trwające pięć minut zmienia rzeczywistość szaf i żyć. Utrwalić pewne zdarzenia i historie poza kadrem, coś na wzór człowieczeństwa ze świadomością, że liście bananowca obrosły w kryształy i diamenty i jedwab, który splata nowy język. Próba opowiedzenia inaczej, bez koloru, ale na zasadzie lustrzanego odbicia kart nie zachowujących żadnych zasad gry. Pomiędzy uderzeniem buta o catwalk a wyzwoleniem migawki pojawia się niczym alegoria cała praca backstage’u i tysiąca rąk działających na rzecz tej konkretnej minuty. Chce opowiedzieć historie Kopciuszka zamkniętego w śnieżnej kuli, za którym wszyscy gonią, ale nikt się nie przyznaje. Wielkie marki ze swoją świtą i marketingiem przemyślanym w każdym szczególe. Ale i tak wysupłać należy to co najważniejsze: spotkanie człowieka z człowiekiem, urzeczywistnianie marzeń, najlepszą jakość. Samo to wystarcza, że przez chwilę można poczuć się bliżej nieba. Społeczne i kulturowe wpisywanie się w obrębie gatunku, piękne opowieści i historie poparte doświadczeniem, identycznością gustów i uczuciem, które daje nieśmiertelność. Wyzwolić się i opowiedzieć własną wersje wydarzeń odmienną od tej do której jesteśmy przyzwyczajeni. Kreatywność, która i tak szuka usprawiedliwienia chociażby w samym działaniu. Gdzieś jednak organicznie dbamy o własne ego ubrane tak czy inaczej…”

  • Wernisaż : 8 V godz.19 w przestrzeni  Fotogalerie.com.pl
  • Wystawa jest wystawą towarzyszącą 6. Biennale Fotografii ( 8V -7 VI, Poznań)
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu