Dotknąć idei

W miejscowości Siestrzeń, oddalonej o 25 km od centrum Warszawy powstanie nowoczesne centrum magazynowo – biurowe Schüco International Polska. Budynek będzie namacalnym przykładem zastosowania idei ENERGY² w budownictwie.

Ten unikatowy na skalę polską projekt zostanie zrealizowany na działce budowlanej o powierzchni 6 ha. Zespół obiektowy skupi w sobie dwie funkcje użytkowe – powstanie tutaj budynek biurowy oraz hala wysokiego składowania odpowiednio o powierzchni ok. 1000 m2 i 5000 m2. W przyszłości z tego właśnie miejsca dystrybuowane będą na cały kraj innowacyjne produkty firmy Schüco. Na co dzień będzie tutaj przebywać ok. 50 pracowników Schüco Polska. W projekcie nie mogło zabraknąć aktualnego motto firmy – ENERGY², czyli oszczędzania energii i generowania energii. Koncepcja obiektu, stworzona w Pracowni Projektowej FORMO3grupa uwzględnia najnowocześniejsze technologie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego firmy Schüco. W ramach programu obiekt jest traktowany jako żywy organizm, reagujący na warunki klimatyczne panujące wewnątrz i na zewnątrz. Stronę wykonawczą, wymagającą fachowości na najwyższym poziomie, powierzono firmie JAKON Sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego, a zarządzanie projektem znanemu Studiu Projektowemu Krzysztof Polkowski.

Z planowaniem w przyszłość

Koncepcja obiektu uwzględnia najnowocześniejsze technologie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego firmy Schüco. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom fasadowym, budynek będzie generować energię i jednocześnie ograniczać straty cieplne. Zostanie on wyposażony w technologie solarne: solarotermię oraz fotowoltaikę. W założeniach projektowych panele fotowoltaiczne są systemowo zintegrowane ze strukturą północno – zachodniej fasady. Promienie słoneczne, pobierane przez ogniwa będą konwertowane na darmową energię elektryczną. Zlokalizowane na dachu budynku magazynowego kolektory słoneczne mają zasilać instalację ciepłej wody użytkowej. Dwupowłokowa struktura północnej fasady budynku, w której zostaną wykorzystane elementy fasadowe Schüco FW50+.HI oraz aluminiowe okna z serii Schüco AWS 75. SI zostanie wzbogacona o elementy dekoracyjne w drewnianej okładzinie, które nadadzą stronie wejściowej przyjaznego, naturalnego charakteru. Systemowe drzwi i okna o najniższych współczynnikach przenikania ciepła, zapewnią budowli doskonałą ochronę termiczną. Część magazynowo-socjalną zdecydowano się wyposażyć w wysoko energooszczędne okna z tworzywa sztucznego serii Schüco Corona.

Oszczędność energii wykorzystywanej w miesiącach letnich przez system klimatyzacji stanie się możliwa, m.in. dzięki zastosowaniu systemu zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych serii Schüco BEB i ALB, zamontowanych na całej powierzchni fasady. Redukcję zużycia energii elektrycznej na wentylację i nocne schładzanie budynku umożliwi zastosowanie okien wyposażonych w okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, zintegrowanych z systemem centralnego sterowania budynkiem. Oszczędzanie energii i jej generowanie znacząco wpłynie nie tylko na ekonomikę użytkowania obiektu, lecz także przyczyni się do redukcji emisji CO2. Ochrona środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój to idee przewodnie, którymi kieruje się Schüco na całym świecie.

– Chcielibyśmy, aby rozwiązania zastosowane w nowej siedzibie Schüco stanowiły inspirację zarówno dla architektów, jak i świadomych inwestorów, którym na sercu leży nie tylko interes reprezentowanej firmy, ale i dobro naszej planety – mówi Michał Dudziak, Dyrektor Generalny Schüco International Polska Sp. z o. o.

www.schueco.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu