Alpinista-informatyk Paweł Urbański wyrusza na Spitsbergen

Paweł Urbański, 27-letni alpinista, spotkał się dzisiaj z dziennikarzami w przeddzień swojej wyprawy na Spitsbergen w Norwegii (1717 m n.p.m.). Paweł wraz z ekipą wyrusza  w sobotę, 18 kwietnia. Paweł, miłośnik nie tylko judo, ale również nowych technologii, będzie pisał krótkie relacje z wyprawy w serwisie mikroblogowym Blip.pl

Korona Ziemi – ja to widzę inaczej… – to autorski projekt Pawła Urbańskiego, mający na celu zdobycie przez niego siedmiu najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach Ziemi, (z Antarktydą włącznie), składających się na tzw. Koronę Ziemi.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na trzy ogólnoświatowe zagrożenia:

  • Zmiana klimatu

Na szczycie najwyższego szczytu Afryki, Kilimanjaro nie ma już lodowca, został tylko śnieg. Każdego roku na szczytach w Andach ubywa 17 metrów lodowca. Pokrywa lodowa na Antarktydzie topnieje. Wspinając się na każdy ze szczytów Korony Ziemi uczestnicy projektu chcą zwrócić uwagę na ten problem, nie tylko mówiąc o nim, ale też fizycznie doświadczając tych zmian.

  • Kryzys energetyczny

Świat stoi w obliczu kryzysu energetycznego. Racjonalne i zrównoważone pozyskiwanie i zarządzanie energią to klucz do rozwoju. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w produkcji paliw i energii elektrycznej jest w stanie podnieść jej dostępność dla tych, którzy jej nie mają lub minimalizować negatywne skutki w miejscach szczególnie energochłonnych.

  • Zarządzanie nowoczesnymi technologiami

Technologie są nośnikiem rozwoju i sukcesu oraz napędem zmian społecznych. Pozwalają na błyskawiczną komunikację, umożliwiają osobom niepełnosprawnym dostęp do edukacji, są platformą w badaniach nad nowymi lekami i materiałami. Technologia jest w stanie być ogniwem skupiającym i przyśpieszającym pozytywne zmiany. Elektroniczny papier przyszłości oraz projekty z rodziny „One Laptop per Child” są szansą dla krajów rozwijających się. Internet nie jest już tylko sposobem na rozpowszechnianie informacji, ale też platformą interakcji w wielu sprawach, które dotyczą często problemów całego świata.

– Będę pisał ze 2-3 relacje dziennie na swoim profilu na Blipie – mówi Paweł Urbański. – Tam internauci będą mogli śledzić moją wyprawę. Zapraszam do czytania i komentowania!

Wyprawa będzie relacjonowana na:  pawelurbanski.blip.pl

Blip.pl to serwis mikroblogowy umożliwiający pisanie (blipowanie) w Internecie krótkich informacji tekstowych do 160 znaków, jak również publikowanie dźwięków, zdjęć i nagrań wideo z telefonów komórkowych – aby opublikować wiadomość wystarczy być w zasięgu sieci GSM lub Internetu. Wiadomość jest wówczas widoczna dla innych „blipowiczów”. Pozwala to na szybkie relacjonowanie w Internecie tego, co robi się w danej chwili.

www.blip.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu