Półfinaliści DialNet Masters na start. Ruszają półfinały III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters

Od 16 do 29 kwietnia odbędzie się 7 półfinałów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters, już po raz trzeci organizowanej przez Telefonię DIALOG pod merytoryczną opieką Politechniki Wrocławskiej i patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W eliminacjach wewnątrzszkolnych wzięło udział około 40 tys. uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, fascynatów internetu z całej Polski. Finał olimpiady odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu, a Mistrzowie Internetu, czyli zwycięska dziesiątka w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Chin.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem naukowym dla młodzieży szkolnej, organizowanym w kilku etapach (poprzez testy on-line oraz na żywo): etap szkolny, okręgowy, wojewódzki, a potem półfinały i ogólnopolski finał. Olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Uczestnicy konkursu powinni orientować się w bogatych zasobach sieci i rozwiązywać różnorodne zadania związane z wirtualnym światem. Młodzież biorąca udział w turnieju rozwiązuje testy przygotowane przez ekspertów z Politechniki Wrocławskiej. Nad przebiegiem turnieju czuwa jury powołane przez Prezesa Telefonii DIALOG.

Informacje o rozpoczęciu konkursu wysłano w lutym br. do ok. 14 tys. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas III edycji padł rekord zapisanych do olimpiady drużyn, które będą się ubiegać o tytuł Mistrza Internetu – ich liczba wyniosła blisko 4 tys. – W olimpiadzie udział biorą drużyny w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każdy z zespołów składa się z czterech uczniów (niekoniecznie z jednej klasy) oraz nauczyciela prowadzącego. Nauczyciele są pełnoprawnymi uczestnikami olimpiady – tak samo jak ich podopieczni otrzymują dyplomy i wygrywają nagrody – wyjaśnia Marcin Taraszczuk, koordynator olimpiady DialNet Masters z Telefonii DIALOG .

Do 13 marca zainteresowani nauczyciele przeprowadzili wewnątrzszkolne eliminacje i wytypowali drużyny, które przeszły do głównego turnieju (etapów okręgowych on-line). Od 23 marca do 8 kwietnia odbyły się dwa etapy testów on-line: uczniowie odpowiadali na pytania i testy przygotowywane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Organizowane na żywo półfinały, zwane Meczami Masterów, zostaną rozegrane w siedmiu miastach Polski: Świdnicy (16 kwietnia), Poznaniu (17 kwietnia), Bydgoszczy (22 kwietnia), Warszawie (23 kwietnia), Lublinie (24 kwietnia), Częstochowie (28 kwietnia) i Krakowie (29 kwietnia).

Podczas meczów młodzież skupiona przy stanowiskach z komputerami podłączonymi do internetu wykona różnego rodzaju zadania, testy, konkurencje na czas, zabawy itd. Półfinały wyłonią 42 najlepsze drużyny (21 drużyn gimnazjalnych i 21 ze szkół ponadgimnazjalnych)  z całej Polski, które w 5 czerwca br. we Wrocławiu będą walczyć w Wielkim Finale olimpiady.

Finał przebiega podobnie jak półfinałowe mecze, jednak jest odpowiednio trudniejszy. Nagrodą główną w olimpiadzie jest wspaniała podróż marzeń – wycieczka do Chin, na którą we wrześniu br. pojedzie szczęśliwa dziesiątka zwycięzców. Nie zabraknie także innych cennych nagród w postaci laptopów i iPodów.

Tegoroczna edycja turnieju organizowana jest pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Sponsorem nagrody głównej jest firma Sequence. Patronat medialny nad olimpiadą objęły TVP1, Radio ESKA, grupa wydawnicza Polskapresse, portal Onet.pl, magazyn Komputer Świat oraz czasopisma młodzieżowe Cogito i Victor

Na wszystkich etapach olimpiada jest obsługiwana przez specjalny serwis internetowy www.dialnetmasters.pl

Harmonogram III edycji Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Internecie DialNet Masters:

  • eliminacje wewnątrzszkolne,
  • zapisy drużyn do portalu (4 lutego – 13 marca 2009),
  • 1 etap testów on-line (23-27 marca 2009),
  • 2 etap testów on-line (30 marca – 3 kwietnia 2009),
  • ogłoszenie wyników on-line – do 7 kwietnia,
  • półfinały – organizowane w szkołach na żywo „Mecze Mastersów” – odbędą się w siedmiu miastach Polski (16-29 kwietnia 2009),
  • Wielki Finał – Hala IASE we Wrocławiu – wyłoni Mistrzów Internetu, czyli dwie najlepsze drużyny, jedną wśród gimnazjalistów i jedną wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych (5 czerwca 2009).
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu