Pierwszy przeszczep serca na Białorusi

Białoruscy lekarze przygotowujący się do pierwszego przeszczepu serca na Białorusi, przez dwa tygodnie będą podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, aby na początku przyszłego roku dokonać samodzielnego przeszczepu w swoim kraju.

Profesor Aleksander Mrochek z mińskiego Krajowego Centrum Naukowo-Klinicznego „Kardiologia” został laureatem Honorowej Międzynarodowej Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” w uznaniu za wysiłek, jaki wkłada, by przeprowadzić pierwszy na Białorusi zabieg przeszczepu serca.

Zgodnie z tradycją Nagrody, postanowiliśmy wesprzeć laureata w osiągnięciu wskazanego celu. Profesor Mrochek poprosił o zorganizowanie  szkolenia w Polsce dla dwóch lekarzy specjalistów ze swojego zespołu – Andreia V. Yanushko oraz Andreia V. Valentsiukevicha. Od 14 do 28 kwietnia br. będą oni podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, m.in. prof. Jacka Różańskiego i prof. Jerzego Korewickiego. Zapoznają się również z funkcjonowaniem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant, które zajmuje się organizacyjną stroną przeszczepiania narządów i podlega Ministerstwu Zdrowia.

Białoruscy lekarze przygotowują się do przeprowadzenia pierwszej w swoim kraju operacji przeszczepienia serca, którą zaplanowali na początek przyszłego roku. Jak podaje magazyn „Belarus”, do tej pory badania i przygotowania do przeszczepu serca na Białorusi przeszło 18 biorców, a takiej operacji potrzebuje 70-90 osób. Niestety Białoruś, podobnie jak inne kraje, boryka się z problemem braku dawców.

Pierwszy przeszczep (nerek) na Białorusi wykonano w 1970 r. Niestety rozwój białoruskiej transplantologii był hamowany m.in. przez brak odpowiednich regulacji prawnych oraz opór moralny tamtejszego społeczeństwa. Przełomowy okazał się ubiegły i bieżący rok. Uchwalono ustawę o transplantologii, w której rozstrzygnięto m.in. kwestie ochrony serca dawcy oraz prawnego pobrania tego narządu.

Przeszczep serca jest dla części pacjentów jedyną szansą na przeżycie. Na całym świecie rocznie wykonuje się około 2000 takich zabiegów. Dzięki rozwojowi medycyny wzrasta liczba pacjentów przeżywających zabieg. Obecnie rok po przeszczepie przeżywa około 80 proc. chorych. Dzięki przeszczepowi serca można przedłużyć życie pacjenta nawet o dwadzieścia kilka lat.

Międzynarodowa Nagroda Zaufania „Złoty OTIS” jest przyznawana po raz czwarty w sześcioletniej historii tego wyróżnienia. W ubiegłych latach otrzymali ją: Stowarzyszenie Chirurgów Dziecięcych Ukrainy, Stowarzyszenie Manche Sud – Pologne, Fundacja „Bethel”.

Stowarzyszeniu Chirurgów Dziecięcych Ukrainy ufundowaliśmy pierwszy w tym kraju specjalistyczny endoskop. Dzięki niemu na Ukrainie zaczęto przeprowadzać skomplikowane operacje pęcherza moczowego u dzieci.

Stowarzyszenie Manche Sud – Pologne otrzymało Nagrodę w podziękowaniu za pomoc w postaci kilkudziesięciu konwojów z lekami i pomocą humanitarną, którą w latach 80. przekazali mieszkańcom województwa płockiego poszkodowanym przez powódź.

Niemieckiej Fundacji „Bethel” Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” przyznała statuetkę za wspieranie polskiej psychiatrii. Dzięki pomocy fundacji w Krakowie oddano do użytku m.in. pensjonat „U Pana Cogito” i nowoczesne oddziały szpitalne oraz zorganizowano warsztaty do terapii środowiskowej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu