System, który rządzi się sam

Praca w magazynie to zwykle spory ruch i często ekspresowa realizacja zamówień klientów. To także sztuka precyzyjnego planowania wielu skomplikowanych procesów logistycznych. W zarządzaniu nimi może pomóc wprowadzenie nowoczesnego oprogramowania. Na przykładzie firmy RAW-POL, która wdrożyła system WMS warto prześledzić jego praktyczne zastosowanie.

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie logistyką magazynu wysokiego składu firma RAW-POL, dystrybutor środków ochrony indywidualnej, wprowadziła w 2007 roku wraz z uruchomieniem magazynu wielkopowierzchniowego. Nowa hala ma powierzchnię 10 tys. m2 i mieści 16,5 tys. palet z towarami, w tym 4 tys. różnego rodzaju produktów. Firmie zależało na wdrożeniu systemu informatycznego, który obejmie wszelkie procesy logistyczne w hali, dlatego wybrała system SENTE WMS (ang. Warehouse Management System) wrocławskiej spółki SENTE Systemy Informatyczne. Rozwiązanie tego dostawcy zyskało przewagę spośród programów innych twórców systemów zintegrowanych z uwagi na swoją elastyczność i możliwość dalszych modyfikacji.

System skrojony na miarę

Główną zaletą systemu SENTE WMS jest zautomatyzowanie wszelkich procesów logistycznych w magazynie. W rezultacie odbywają się one praktycznie bez czynnego udziału człowieka. Pracownicy hali dostarczają jedynie niezbędnych informacji na temat ilości i rodzaju asortymentu. Natomiast program sam planuje m.in ich najbardziej efektywne rozmieszczenie w magazynie oraz selekcjonuje towary bardzo szybko rotujące.

Tego rodzaju projekty, w których system WMS jest uzupełniany o poszczególne moduły, przygotowywane są na specjalne zamówienie klienta. Wynika to z faktu, że każde przedsiębiorstwo ma własną organizację pracy i indywidualny model logistyczny. Tak było również w przypadku firmy RAW-POL. Eksperci SENTE opracowali program SENTE WMS w oparciu o technologię .NET, wykorzystali także swoje wcześniejsze doświadczenie w budowaniu autorskich aplikacji napisanych w technologii VCL. Wszystko po to, by system był wydajniejszy i sprawniejszy w działaniu.

W trakcie analizy przedwdrożeniowej, którą twórcy oprogramowania przeprowadzili w 2006 roku, wspólnie z klientem ustalano szczegóły budowy systemu. Największym wyzwaniem było napisanie od podstaw aplikacji, która będzie współpracowała z urządzeniami mobilnymi typu handheld oraz wprowadzenie skutecznego transferu danych przez Wi-Fi. Wyzwaniem była także bieżąca weryfikacja mechanizmów służących do automatycznego zarządzania magazynem. W tym przypadku eksperci SENTE musieli ustalić, czy system poprawnie zaplanował rozmieszczenie palet w magazynie. Przykładowo musieli oni ustalić dlaczego towar wolniej rotujący został zlokalizowany przez system w miejscu produktu rotującego szybciej.

Zanim uruchomiono oprogramowanie pracownicy firmy zostali przeszkoleni i przygotowani do jego obsługi. W tym celu konsultanci SENTE wspólnie z magazynierami przechodzili wszystkie ścieżki w magazynie, by ci nauczyli się obsługi urządzeń mobilnych. Również wspólnie przyjmowano i wydawano towar z magazynu.

WMS praktycznie

System WMS w firmie RAW-POL opiera się na urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez trzydziestu magazynierów, a także na interfejsie przeznaczonym dla kierownika magazynu. Za pośrednictwem tych urządzeń magazynierzy otrzymują z systemu zlecenia wykonania określonych operacji. Dziennie realizują średnio od 450 do 800 wysyłek, co daje od 6 tys. do 10 tys. pobrań towarów z magazynu. – Zautomatyzowanie operacji wykonywanych w magazynie eliminuje przypadkowość i intuicyjność w pracy magazynierów. Aplikacja WMS porządkuje prace i powoduje, że pracownik nie musi się zastanawiać w które miejsce pójść, jakie towary pobrać i gdzie je rozładować – mówi Wojciech Nowak, specjalista ds. rozwoju oprogramowania w firmie SENTE Systemy Informatyczne.

Z kolei druga, równoważna część oprogramowania pomaga kierownikowi magazynu w zarządzaniu pracą magazynierów. W tym celu system wykorzystuje raporty skonsolidowane, opracowywane w oparciu o szczegółowe analizy danych. Dzięki nim kierownik może m.in. oceniać wydajność pracy danego pracownika. Raport te mogą też zawierać informacje o rotacji poszczególnych produktów w magazynie, czy optymalnym wykorzystaniu powierzchni magazynowej. Tu aplikacja wykorzystuje system wczesnego ostrzegania. Jeśli z jakichś powodów magazynier nie zauważy wysyłanego przez system komunikatu o przepełnieniu hali, wtedy program sam podpowiada najlepsze rozwiązanie tego problemu. Może to rozbić dzięki stałemu śledzeniu informacji o dotychczasowych zamówieniach dostaw. Ewentualne momenty krytyczne przewiduje nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu firma może efektywnie planować kolejne dostawy towarów.

Mniej pomyłek

Przedsiębiorstwu zależało na poprawie jakości realizacji zamówień klientów. Głównie chodziło o wyeliminowanie pomyłek magazynierów w trakcie wydawania towarów klientom. Jak mówi Tomasz Stefański, prezes firmy RAW-POL – Dzięki systemowi kontroli, jaki zapewnia oprogramowanie WMS udało się prawie całkowicie wyeliminować pomyłki magazynierów na etapie każdej operacji magazynowej. Program wymaga od magazynierów użycia urządzeń mobilnych, które za pomocą czytnika kodów kreskowych potwierdzają wydanie towaru. Przydziela towarom najbardziej optymalną lokalizację w magazynie, dzięki informacjom otrzymanym na podstawie analizy danych o ich rotacji.

To nie wszystko. SENTE WMS obsługuje też regały typu double deep. Taki układ regałów oznacza, że na przednich i tylnych paletach musi być umieszczony ten sam produkt. Dzięki nim zwiększyła się aż o połowę pojemność magazynu w firmie RAW-POL. Tym samym przedsiębiorstwo zmniejszyło koszty składowania towarów aż o 40 procent. Program umożliwia także zmienną dynamikę zarządzania towarami sezonowymi. Dla przykładu planuje, gdzie mają być zlokalizowane letnie i zimowe ubrania ochronne.

Elastyczny system

Wojciech Nowak – Uzupełnianie systemu WMS nigdy się nie kończy. Jest on ciągle usprawniany i dostosowywany go do nowych procesów logistycznych w magazynie. Wszystko po to, by mógł nimi   najefektywniej zaplanować i zarządzać. Dlatego firma RAW-POL na bieżąco rozbudowuje swój system m.in o mechanizmy zbiórek zamówień z górnych pięter, podział zleceń ze względu na ich złożoność – wybrani magazynierzy są delegowani do zbiórki produktów wolnej rotujących i przygotowują jedną większą paczkę towarów, z kolei inni szykują towary szybciej rotujące. Ich efekty są łączone w punkcie pakowania.

Na koniec warto wspomnieć, że w oparciu o rozbudowane analizy danych na temat rotacji poszczególnych asortymentów towarów w hali system planuje takie ich rozmieszczenie, aby produkty szybko rotujące znajdowały się niedaleko wolniej rotujących pod warunkiem, że występują wspólnie na zamówieniach klientów. Tak jak w przypadku produktów sezonowych, np. rękawic i butów, które zwykle w sezonie sprzedawane są łącznie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu