Nowy ultraszerokokątny obiektyw Nikona – NIKKOR AF-S DX 10–24 mm f/3,5–4,5G ED

Nikon wprowadza na rynek ultraszerokokątny obiektyw NIKKOR AF-S DX o ogniskowej 10–24 mm f/3,5–4,5G ED formatu DX (odpowiednik 15–36 mm w formacie FX/35 mm). Nowy obiektyw wyposażony został w silnik SWM zapewniający płynne i ciche działanie autofokusa. Jest przeznaczony do fotografowania scen wymagających szerokiego ujęcia, takich jak krajobrazy, architektura czy małe pomieszczenia.

„Ten nowy, szerokokątny obiektyw zaprojektowany został z myślą o modelach Nikon D300 i D90, lecz współdziała także z naszymi pozostałymi lustrzankami cyfrowymi średniej klasy. Jego niewielki pierścieniowy silnik SWM pozwala na korzystanie z autofokusa we współpracy z aparatami bez wbudowanego silnika, np. Nikonem D40 czy Nikon D60. Obiektyw pod względem wierności reprodukcji, minimalnego poziomu zniekształceń i jakości wykonania, porównywalny jest do modelu Zoom-Nikkor AF-S DX 12–24 mm f/4G IF-ED, jednak jego cena będzie przystępniejsza” – mówi Ludovic Drean, Product Manager Lenses Nikon Europe.

Nowy obiektyw ma lekki korpus i wykończenie typowe dla obiektywów NIKKOR, które gwarantuje ich wytrzymałość. W układzie optycznym zastosowano elementy ze szkła ED i soczewki asferyczne charakteryzujące się dużą dokładnością odwzorowania obrazu, czego efektem jest wysoki poziom rozdzielczości i kontrastu zdjęć przy ograniczeniu aberracji chromatycznej do minimum.

Dzięki zastosowaniu wewnętrznego ogniskowania długość tubusa nie zmienia się w trakcie ustawiania ostrości, co zwiększa wytrzymałość konstrukcji i umożliwia mocowanie do obiektywu ciężkich akcesoriów. NIKKOR AF-S DX 10–24 mm f/3,5–4,5G ED udostępnia dwa tryby ustawiania ostrości: M (manualny) i M/A (autofokus z priorytetem regulacji manualnej) pozwalający na precyzyjne korygowanie ostrości bez odrywania wzroku od wizjera.

Dane techniczne

 • Zakres ogniskowych     10–24 mm
 • Największa/najmniejsza przysłona     f/3,5–4,5, f/22–29
 • Budowa obiektywu     14 elementów w 9 grupach (w tym dwie soczewki ze szkła ED i trzy elementy asferyczne)
 • Kąt widzenia     109°, 61° (format DX)
 • Minimalna odległość ustawiania ostrości     0,24 m
 • Maksymalna skala odwzorowania     0,2x
 • Liczba listków przysłony     7 (zaokrąglone)
 • Ustawianie ostrości     Autofokus z użyciem wbudowanego silnika SWM oraz ręczne ustawianie ostrości
 • Średnica filtra     77 mm
 • Średnica x długość     Około φ82,5 x 87 mm
 • Masa     Około 460 g

Obiektyw NIKKOR AF-S DX 10–24 mm f/3,5–4,5G ED jest dostarczany w zestawie z zatrzaskiwaną przednią pokrywką obiektywu o średnicy 77 mm (LC-77), tylną pokrywką obiektywu (LF-1), osłoną bagnetową (HB-23) i miękkim futerałem (CL-1118). Trafi do sprzedaży w maju br. w cenie 849 EUR.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu