LANXESS… i cukier to czysta przyjemność

przez | 15/04/2009

Produkty Lewatit z grupy specjalnych środków chemicznych są stosowane w odsalaniu soku cukrowniczego, nadając mu kryształową przejrzystość.

Wiosenny piknik bez słodkiego ciasta w koszyku? Nie do pomyślenia! Grupa LANXESS AG, producent specjalnych środków chemicznych, gwarantuje, że słodkości będą rzeczywiście godne swego miana. Produkcja płynnego cukru lub białego, krystalicznego cukru pudru w procesie przetwarzania surowego cukru na potrzeby przemysłu cukierniczego jest możliwa głównie dzięki LANXESS. Żywice jonowymienne Lewatit usuwają z surowego soku cukrowniczego sól, która w przeciwnym razie zakłóciłaby słodki smak. Co więcej, oczyszczają one także sok z  żółto-brązowych substancji, którym surowy cukier zawdzięcza swój kolor, nadając mu niepowtarzalną przejrzystość. Następnie zachodzi proces krystalizacji, prowadzący do wytworzenia białych ziaren cukru.

Stosowany przez wszystkich niemieckich producentów cukru

– Nasze żywice jonowymienne stosowane są przez wszystkich wiodących producentów cukru w Niemczech. Ułatwiają odbarwienie i sprawiają, że jest ono bardziej wydajne kosztowo niż w procesach wykorzystujących aktywne filtry węglowe – mówi Hans-Karl Soest, szef Marketingu Technicznego działu Żywic Jonowymiennych (ION) LANXESS. W przypadku aktywnego węgla, substancja filtrująca musi być przygotowana poza fabryką, co wiąże się z dużym nakładem kosztów i pracy, natomiast zaletą żywic jonowymiennych LANXESS jest to że są one „oczyszczane” tj. regenerowane 10-procentowym roztworem soli i gotowe do ponownego wykorzystania na terenie samego zakładu. Proces ten jest też czystszy niż praca z aktywnymi filtrami węglowymi.

Wzajemne oddziaływanie cząsteczek: LANXESS sprawia, że cukier staje się słodki i biały

Sposób działania żywic jonowymiennych jest niezwykle prosty. Jednomilimetrowe kulki polimerowe o różnych kolorach, od beżu po bursztynowy, mają zdolność wiązania konkretnych jonów z roztworów, uwalniając na ich miejsce inne. W ten właśnie sposób, pochłaniają one niepożądane sole z roztworu surowego cukru, zastępując je jonami wodoru lub tlenku wodoru (H + OH = H2O), a zatem uwalniają po prostu wodę. Odbarwienie następuje kiedy kulki polimerowe wchłaniają inne cząsteczki, nie uwalniając przy tym jonów. Zabarwione cząsteczki odkładają się na powierzchni kulek polimerowych i w ten sposób usuwane są z roztworu cukru.

Żywice jonowymienne w przemysłowej produkcji cukru

Żywice jonowymienne stosowane są w produkcji cukru po ługowaniu buraków cukrowych gorącą wodą lub po rozdrobnieniu trzciny cukrowej. Tak uzyskane ekstrakty z cukrowni zawierają nie tylko wartościową sacharozę, ale także liczne inne substancje, takie jak sole, kwasy i białka. Ze względu na procesy utleniające i enzymatyczne, surowy sok nie jest już tak przejrzysty jak sok komórkowy, ale staje się mętny i ciemny.

W pierwszej kolejności, surowy sok poddawany jest działaniu wody wapiennej lub wapna palonego, co natychmiast usuwa dużą część substancji nie będących cukrem. Po dalszej obróbce z użyciem dwutlenku węgla pozostaje żółtobrązowy sok, który zostaje odsolony lub zmiękczony po przefiltrowaniu za pomocą żywic jonowymiennych LANXESS, pozostawiając jasnożółtą, przejrzystą i rzadką ciecz. Na kolejnych etapach produkcji, sok ten zostaje odparowany i skroplony a następnie ulega krystalizacji. Możliwe jest również odbarwienie syropu przed krystalizacją stosując żywice jonowymienne, co pozwala pominąć etap wielokrotnej krystalizacji. Cukier rafinowany, tj. cukier najwyższej jakości, produkuje się z roztworów cukru, które zostały poddane solubilizacji oraz odbarwieniu za pomocą żywic jonowymiennych a następnie krystalizacji.

Ponad 1000 klientów z branży spożywczej na całym świecie polega na Lewatit

Ponad 1000 klientów reprezentujących przemysł spożywczy popiera korzystanie z Lewatit. Żywice jonowymienne odgrywają istotną rolę nie tylko w produkcji cukru. Lewatit stosowany jest także w innych substancjach słodzących w celu usuwania soli z syropu glukozowego. Zastosowanie żywic obejmuje napoje bezalkoholowe, jogurty, chleb, piwo, cukierki żelowe a nawet pastę do zębów. Popyt na żywice jonowymienne jest tak duży że od kwietnia 1999, LANXESS produkuje już nie tylko w Bitterfeld, ale także w Leverkusen. W czerwcu tego roku, do zakładu w Leverkusen dodano nową linię produkcyjną ponieważ w ciągu dwóch lat wolumen produkcji Lewatit wzrósł o ponad 10%. W ION pracuje ponad 240 wysoko wykwalifikowanych pracowników, obsługując dwa wspomniane zakłady LANXESS.

Ponad 60 lat doświadczeń

Wysokiej jakości produkty linii Lewatit, obejmujące żywice jonowymienne, adsorbery oraz polimery funkcjonalne do zastosowania w cieczach, gwarantują wysoką jakość od ponad 60 lat. Są stosowane w oczyszczaniu wody dla przemysłu, produkcji półprzewodników oraz w oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Lewatit stosowany jest także
w wytwarzaniu roztworów do produkcji napojów oraz w katalizie chemicznej i biofermentacji farmaceutycznej.