Jak rozmawiamy z dziećmi?

Dzieci są ciekawe świata oraz tego co robią dorośli. Zadają wiele pytań i oczekują od starszych odpowiedzi. Czy jednak dorośli rozmawiają ze swoimi dziećmi „jak należy” oraz czy w natłoku obowiązków mają na to czas?

Większość rodziców twierdzi, że spędza dużo czasu i rozmawia ze swoimi dziećmi. Jednak w praktyce okazuje się, że pojawiają się zajęcia znacznie dla nich ważniejsze niż kontakt z dzieckiem, na przykład załatwianie spraw służbowych, czy dokonywanie płatności. Rozmowa z dzieckiem nabiera wówczas formy nakazowej, rodzice dają dziecku instrukcje – zamiast je słuchać, obserwować i zrozumieć. Mama lub tata „wisi” na telefonie, pisze SMS- y, a dzieci zupełnie nieświadomie przejmują ich zachowanie. Dzieci „kopiują” rodziców i godzinami bawią się telefonem, nie poświęcając czasu na kontakty z najbliższymi

– „Komórka” coraz częściej zabiera nam kontakty bezpośrednie z dziećmi – te w cztery oczy, które są niezbędne w odpowiednim wychowaniu – mówi Mariola Błaszczyk pedagog szkolny. Mimo tego, że komórka jest narzędziem niezbędnym w codziennym życiu, wcale nie ułatwia nam budowania przyjacielskich relacji. Przekazywanie informacji w sposób szybki i instruktarzowy, może wręcz utrudniać utrzymywanie bliskiego kontaktu. Nie oznacza to, że z telefonu należy zupełnie zrezygnować.

– Dzieci powinny mieć świadomość, do czego potrzebny jest telefon komórkowy – mówi Dorota Fronczek z firmy CenterNet, organizatora akcji Moja Pierwsza Komórka, propagującej bezpieczne i racjonalne korzystanie z komórek – Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach korzystania z telefonu, na przykład o tym, że telefon to nie kumpel i należy przyjaźnić się z ludźmi”.

Dzięki takim zasadom telefon nie będzie stanowił przeszkody, a nawet pomoże nam w utrzymaniu przyjaznych relacji.

1. Dzwoń i trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu.

2. Numer 112 może komuś uratować życie, używaj tylko w uzasadnionych sytuacjach.

3. Są miejsca gdzie na telefon nie ma miejsca.

4. Nie wygaduj się do zera.

5. Zanim coś wciśniesz sprawdź co wciskasz.

6. Telefon to nie kumpel. Przyjaźnij się z ludźmi.

7. Nie odpisuj nieznajomym.

8. Twoja Komórka to Twoja rozmowa – nie wszyscy wokół muszą ją słyszeć

W praktyce stosowanie tych zasad nie jest trudne, należy tylko o nich pamiętać.

Warto przeprowadzić z dzieckiem kilka ćwiczeń, które uświadomią mu znaczenie tych zasad, na przykład umówcie się, że przez kilka godzin będziecie komunikować się tylko i wyłącznie za pomocą wiadomości pisanych na kartce, a po zakończeniu zadania zapytaj dziecko, czy według niego jest to wygodny sposób komunikacji.

Przeprowadź również inne ćwiczenia zawarte w poradniku dla rodziców na stronie www.mojapierwszakomorka.pl

Szczególnie teraz, w okresie okołoświątecznym, warto znaleźć chwilę na bezpośrednią rozmowę z dzieckiem, postarać się nawiązać z nim bliższy kontakt i porozmawiać o takich ważnych zasadach, ponieważ w rozmowie z dzieckiem nie ma trudnych tematów, są jedynie trudności w ich przekazywaniu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu