Dwukrotnie więcej dużych lokali do wynajęcia – raport TAI

przez | 09/04/2009

Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano ogłoszenia dotyczące wynajmu bądź sprzedaży lokali wielkopowierzchniowych w Polsce, w pierwszym kwartale 2009 r. Wynika z niego, iż ofert na rynku jest dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku, a najwięcej ofert na lokale tego typu pochodzi z województwa mazowieckiego.

W okresie od stycznia do marca 2009 r., w Polsce, opublikowane zostały 3 257 bezpośrednie informacje dotyczące wynajmu bądź sprzedaży lokali o powierzchni powyżej 100 mkw. Porównując tę liczbę ofert z liczbą ofert z analogicznego okresu poprzedniego roku należy zwrócić uwagę, iż w 2009 roku ofert wynajmu jest prawie dwa razy więcej. W I kwartale 2008 roku bezpośrednich ofert na wynajem bądź sprzedaż lokali o powierzchni powyżej 100 mkw. było 1 850.

Najwięcej lokali oferowano w województwach: mazowieckim  – 846 ogłoszeń, śląskim – 438 ogłoszeń, lubelskim – 317 ogłoszeń i łódzkim – 310 ogłoszeń. Najmniej bezpośrednich ofert wynajmu lokali o powierzchni powyżej 100 mkw. w I kwartale b.r. pojawiło się w województwie podlaskim – 24 ogłoszenia. Wśród miast, natomiast, najczęściej w ofertach wynajmu lokali wielkopowierzchniowych przewijały się: Warszawa (mazowieckie), Łódź (łódzkie), Lublin (lubelskie), Wrocław (dolnośląskie), Katowice (śląskie), Kraków (małopolskie) oraz Poznań (wielkopolskie). W tabeli zaprezentowane zostały dane ze wszystkich województw.

Najczęściej pod wynajem, dzierżawę bądź do sprzedaży oferowano lokale o powierzchni od 101 do 200 mkw. – aż 1 582 oferty.  W analogicznym okresie minionego roku, najwięcej lokali do wynajęcia również było w przedziale od 100 do 200 mkw. Lecz ofert tych było o 1000 mniej. Szczegółowe dane poniżej.

Raport  dotyczący obrotu lokalami wielkopowierzchniowymi w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z prasy oraz ze źródeł internetowych. Analizie poddane zostały ogłoszenia drobne (bez ogłoszeń agencyjnych), przetargi dotyczące wynajmu/ dzierżawy/sprzedaży lokali oraz informacje na temat licytacji komorniczych lokali.