Projektor, który rozświetli każdą salę

przez | 07/04/2009

Optoma EP783S to nowy projektor DLP® do instalacji w salach wykładowych i centrach konferencyjnych, który wyróżnia się wysoką jasnością 5000 ANSI lumenów. Urzędzie wprowadził na rynek wyłączny dystrybutor Optomy w Polsce, Veracomp.

Optoma EP783S dzięki wysokiej jasności 5000 ANSI lumenów potrafi wyświetlić wyraźny obraz w rozdzielczości XGA (1024 x 768) nawet w nie zaciemnionych pomieszczeniach. Urządzenie korzysta przy tym z technologii BrilliantColor™ z 10-bitowym przetwarzaniem kolorów, która czuwa nad naturalnością barw i jakością obrazu. Projektor ma mechaniczną (elektryczną) regulację obiektywu w pionie i poziomie (lens shift), wyposażony jest również w elektryczny zoom i ostrość. Funkcje te pozwalają na optymalne ustawienie obrazu we wszystkich płaszczyznach przy użyciu przycisków, bez potrzeby ręcznej zmiany położenia projektora.

Dopasowanie projektora do wielkości sali, ułatwia także centralnie umieszczony obiektyw oraz możliwość jego wymiany na tzw. o krótkim (short throw lenses) lub długim rzucie (long throw lenses). Użycie soczewek pierwszego typu pozwoli na projekcję obrazu o wielkości 30 cali już z odległości 1,2 m. Do przestronnych audytoriów lepiej sprawdzi się drugi typ soczewek, dzięki którym można osiągnąć obraz o wielkości 355 cali z dystansu 12 m.

Mimo wysokiej jasności, urządzenie pracuje cicho (30db), co ma znaczenie zarówno dla  prowadzących prezentację, jak i dla skupionych na wykładach słuchaczy. Optoma ma wbudowane dwa 5-watowe głośniki oraz wysuwany uchwyt, ułatwienie w razie konieczności przeniesienia urządzenia. Urządzenie wyróżnia się także opcją bezprzewodowej prezentacji, co oznacza możliwość ładowania treści do projektora przez WiFi. Projekcja możliwa jest z każdego podłączonego do projektora notebooka z zainstalowanym odpowiednim bezpłatnym oprogramowaniem i po podaniu hasła.

Optoma EP783S ma rozwiązania ograniczające zużycie energii oraz usprawniające jego obsługę. Należą do nich m.in. automatyczne włączanie po otrzymaniu sygnału gdy tylko projektor jest podłączony do zasilania, programowany czas wyłączenia przy braku sygnału, krótki czas uruchamiania oraz niskie zużycie prądu w czasie czuwania

Optomę EP783S charakteryzuje duża ilość złączy, co oznacza akceptację dla wielu różnych źródeł multimedialnego sygnału. Projektor łączy się przez HDMI, DVI-D, 5BNC (np. do połączenia z siecią telewizji przemysłowej czy aparaturą pomiarową), dwa VGA, S-Video, kompozytowe, oraz wyjścia VGA i 12V do sterowania ekranem elektrycznym (wejście i wyjście).

Port USB oferuje możliwość obsługi wirtualnej myszy i nawigowanie prezentacją z pilota. Sześć wejść i jedno wyjście audio wzbogacają właściwości projektora o funkcje przełącznika audio i kontroli systemów nagłaśniania. Urządzeniem można sterować zdalnie przy użyciu przeglądarki WWW (złącze RJ-45) i RS232 poprzez obszerny zestaw komend sterujących kompatybilnych z systemami centralnego sterowania AMX, Crestron, czy Neets.

Gwarancja i cena:

Optoma EP783S, podobnie jak wszystkie projektory Optomy, wyróżnia się 5-letnią gwarancją na kolory i 5-letnią gwarancją jakości obrazu. Optoma, jako pierwszy producent projektorów, zadeklarowała, że parametry te po pięciu latach pozostaną na takim samym poziomie, co na początku użytkowania. Sugerowana cena detaliczna modelu EP783S wynosi 19 670 zł netto (4 204 EUR).