„Inteligentne” karty Visa w Polsce

25 tys. zbliżeniowych kart Visa payWave wydanych w Polsce i łącznie już ponad 3,4 mln najnowocześniejszych kart Visa z mikroprocesorem

W Polsce zostało już wydanych ponad 25 tys. kart Visa payWave z mikroprocesorem i zatopioną anteną realizujących płatności zbliżeniowe. Ich emitentem jest Bank Zachodni WBK – pierwszy bank w Polsce, który od przeszło 3 lat wydaje wszystkie karty Visa wyposażone w mikroprocesor w standardzie EMV.

Standard EMV jest warunkiem wyposażania kart z mikroprocesorem w funkcję szybkich płatności zbliżeniowych Visa payWave; standard EMV umożliwia także wyposażanie kart w dodatkowe funkcje oraz rozwój płatności mobilnych, np. przy użyciu telefonu komórkowego. W Polsce łącznie 19 banków wydało do końca 2008 r. ponad 3,4 mln takich „inteligentnych” kart Visa w standardzie EMV. Według danych NBP na koniec czwartego kwartału wszystkich kart z mikroprocesorem w standardzie EMV było w Polsce 4,8 mln.

“Bardzo nas cieszy to, że kart Visa payWave jest już w Polsce 25 tys. Z dużym zadowoleniem obserwujemy, że liczba  kart Visa z mikroprocesorem EMV przekroczyła już 3,4 mln, gdyż karty te zapewniają najwyższe bezpieczeństwo i umożliwiają wprowadzanie dodatkowych funkcji, jak m.in. szybkich, wygodnych płatności zbliżeniowych Visa payWave czy, w niedalekiej przyszłości, płatności mobilnych” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. Obecnie ponad 70% wszystkich terminali POS w Polsce jest zdolne akceptować karty Visa z mikroprocesorem.

Bank Zachodni WBK rozpoczął wydawanie debetowych kart Visa Electron<30 payWave na jesieni 2008 r.; standardowo wyposaża w nie młodych ludzi przed trzydziestką zakładających konto osobiste w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Proces wdrażania kart Visa payWave rozpoczęło już kilka innych banków, których karty zbliżeniowe mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku.

Technologia kart zbliżeniowych Visa payWave przeznaczona do szybkich płatności za drobne zakupy w trybie off-line jest wprowadzana także w kilku innych krajach w Europie, m.in. we Francji, w Turcji, Szwajcarii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Przykładowo, kilka banków od dwóch i pół roku wydaje karty Visa payWave w Londynie. Jest wśród tych kart m.in. wielofunkcyjna karta kredytowa Visa banku Barclays o nazwie Barclaycard OnePulse, która umożliwia płatności zbliżeniowe Visa payWave o wartości do 10 funtów, a jednocześnie służy jako zbliżeniowy bilet komunikacji miejskiej oraz jako standardowa karta płatnicza. Według przewidywań organizacji Visa Europe tylko w Wielkiej Brytanii liczba kart z funkcją płatności zbliżeniowych Visa payWave przekroczy w tym roku 6 milionów.

Visa Europe intensywnie wdraża także programy płatności mobilnych, łączących zalety kart zbliżeniowych z powszechnością korzystania z telefonów komórkowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu