Yanosik – technologia w służbie kierowcom

Na polskich drogach pojawił się Yanosik – system składający się z urządzenia GPS i portalu społecznościowego www.yanosik.org, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy kierowcami.

Idea systemu jest prosta. Użytkownicy Yanosika posiadający w samochodzie przenośny interaktywny komunikator otrzymują głosowe ostrzeżenia za każdym razem, gdy zbliżają się do miejsca, w którym zlokalizowany jest fotoradar, przejście przy szkole lub gdzie ma miejsce jakieś zdarzenie drogowe. Mogą dzięki temu dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i uniknąć niebezpieczeństwa wypadku.

System Yanosik łączy w sobie potencjał CB radia i urządzeń GPS tj. nawigacja, czy lokalizatory fotoradarów. Jego użytkownicy nie tylko otrzymują informacje, ale również ostrzegają innych kierowców o wypadkach, korkach, kontrolach radarowych, mobilnych patrolach, a nawet kontroli inspekcji ruchu drogowego.

– Tak jak Janosik pomagał biednym i dbał o ich bezpieczeństwo tak nasz Yanosik będzie pomagał kierowcom unikać drogowych niebezpieczeństw i mandatów – mówi Dawid Nowicki przedstawiciel serwisu Yanosik.org, który stworzył system. – Nasz system dostarcza informacji, dzięki którym kierowcy jeżdżą bezpieczniej i sprawia, że fotoradary pełnią funkcję prewencyjną zapobiegając wypadkom, a nie represyjną polegającą na ściąganiu mandatów – dodaje.

To nie pierwsza inicjatywa twórców Yanosika, którzy wcześniej razem z policją organizowali akcję edukacyjną „Widoczni.org” uczącą dzieci jak być widocznym na drodze. Akcji patronował serwis Yanosik.org, wokół którego ma toczyć się życie nowej społeczności. Poza praktycznymi informacjami kierowcy znajdą tam m.in. forum, na którym będą mogli wymieniać się uwagami.

Korzystanie z Yanosika jest bardzo proste. Użytkownik musi tylko zaopatrzyć się w komunikator (299 PLN) podłączyć je do gniazda zasilania w samochodzie i ….od tego momentu otrzymuje wszystkie komunikaty o sytuacji na drogach. np.: „Wypadek za 1 kilometr” lub „Fotoradar 500 metrów”. W dodatku widząc zagrożenie drogowe użytkownik może je zgłosić wybierając 1 z 6 ikon na urządzeniu. System automatycznie zinterpretuje wydarzenie i powiadomi o nim pozostałych kierowców w tym rejonie.

Produkt dostępny jest w 3 kolorach. Urządzenie jest dystrybuowane na rynku polskim przez portal www.Yanosik.org.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu