Harvard wyróżniony tytułem CUDA Centre of Excellence

NVIDIA Corporation, twórca procesora graficznego GPU, ogłosiła dziś przyznanie Uniwersytetowi Harvarda tytułu CUDA Centre of Excellence w uznaniu zaangażowania w nauczanie technik obliczeniowych na GPU oraz wykorzystanie zintegrowanych procesorów GPU obsługujących CUDA, jako głównego wsparcia projektów inżynierskich oraz badawczo-naukowych. Przyznany tytuł jest dopełnieniem wcześniejszej dotacji w wysokości 2 mln USD, jaką uczelnia otrzymała od organizacji National Science Foundation (NSF) na rozwój komputerowych nauk obliczeniowych GPU.

CUDA to architektura obliczeniowa NVIDIA umożliwiająca programowalnym procesorom GPU wykorzystanie standardowych języków programowania, uwalniając ich moc masowego przetwarzania równoległego do zastosowania w szerokiej gamie aplikacji poza-graficznych.

„W świetle błyskawicznie rosnącego zainteresowania architekturą CUDA wśród członków naukowego środowiska Bostonu i kampusu Uniwersytetu Harvarda wierzymy, iż jest to najlepszy moment na ogłoszenie takiego partnerstwa”, powiedział Hanspeter Pfister, profesor tytularny Gordon McKay Wydziału Nauk Komputerowych Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych Harvarda oraz dyrektor ds. wizualnych technik obliczeniowych Inicjatywy Innowacji Komputerowych w Harvardzie. “Tak wspaniały gest od NVIDIA z pewności rozszerzy nasze możliwości kształcenia studentów Harvarda oraz przyspieszy nasze projekty badawcze, promujące zastosowanie technik obliczeniowych procesorów GPU w nauce i innych zaawansowanych dziedzinach.”

Pfister, który aktualnie zajmuje się nauczaniem nowego przedmiotu związanego z różnorodnymi technikami obliczeniowymi, dodał: „Moje zajęcia zostały tak przygotowane by móc w pełni spełnić rosnące zapotrzebowanie i zainteresowanie świata nauki programowaniem przy użyciu GPU. Już teraz oczekujemy wykorzystania możliwości powstałego w ten sposób grona naukowego i zalet środowiska CUDA – dzięki tym nowym zasobom nasi studenci oraz pokrewna społeczność techniczna otrzymuje nowe, ekscytujące szanse rozwoju. ”

Harvard stosuje już procesory GPU do przeprowadzania badań w najistotniejszych obszarach, takich jak odkrywanie skomplikowanej struktury ludzkiego mózgu (projekt Connectome), pochodzenie wszechświata (projekt teleskopu MWA) czy badania nad chemią kwantową cząsteczek (projekt Qchem).

„Przyznanie Uniwersytetowi Harvarda miana  CUDA Centre of Excellence jest formalnym przypieczętowaniem długiej współpracy akademickiej pomiędzy uczelnią i firmą NVIDIA”, powiedział Bill Dally, szef działu badań i rozwoju w firmie NVIDIA. „Harvard dołączy architekturę CUDA do swojej szerokiej oferty programowej. Technologia będzie wykorzystywana w projektach opracowywanych na naszym uniwersytecie oraz przedsięwzięciach realizowanych w ramach współpracy z wydziałami Uniwersytetu Boston. Ma to na celu popularyzowanie technik obliczeniowych na GPU wśród naukowców i inżynierów w całym akademickim środowisku Bostonu”.

W grudniu 2008 roku tytuł pierwszego europejskiego CUDA Centre of Excellence przyznano Uniwersytetowi Cambridge w Wielkiej Brytanii. Relacja z wręczania nagrody doktorowi Grahamowi Pullanowi z Mitsubishi Heavy Industries, wykładowcy Wydziału Turbomaszynerii na Uniwersytecie w Cambridge dostępna jest pod adresem www.youtube.com/nvidiatesla.

Więcej informacji na temat NVIDIA i CUDA dostępnych jest na oficjalnej stronie www.nvidia.pl oraz w części CUDA Zone pod adresem www.nvidia.pl/cuda. Szczegółowe informacje o Uniwersytecie Harvarda oraz Szkole Inżynierii i Nauk Stosowanych znajdują się pod adresami www.harvard.edu oraz www.seas.harvard.edu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu