Budownictwo apartamentowe – synergia piękna i oszczędności

Systemy fasad aluminiowych, tak modne w przypadku budynków publicznych, zyskują na popularności w polskim budownictwie apartamentowym. Funkcjonalność i wysoki standard użytkowy stolarki aluminiowej firmy Schüco oraz jej nowoczesne piękno przy wysokiej funkcjonalności to atuty, którym nie sposób się oprzeć.

Technologia budowania w aluminium to wbrew pozorom nie jest zjawisko obce w Polsce. Początki używania tego materiału na rodzimym gruncie przypadają już na przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Niemal do połowy lat 90-tych aluminiowe okna, drzwi i fasady były stosowane wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej ze względu reglamentację surowca. Aluminiowe elementy osłon budynków traktowane jako prestiżowe, nie były jednak atrakcyjne ze względu na masywne, surowe kształty, bardzo słabą izolacyjność cieplną, toporne okucia i słabe zabezpieczenie powierzchni przed oddziaływaniem środowiska. Najnowsze techniki wytwarzania profili aluminiowych, oferowane przez firmę Schüco, zapewniają dużą dowolność architektoniczną, połączoną z wysokimi walorami użytkowymi. Tak zwane ciepłe aluminium, zapewniające użytkownikom wysoki komfort cieplny zadecydowały o szerokim stosowaniu fasad, okien i drzwi aluminiowych nie tylko w biurowcach, lecz także w budownictwie apartamentowym. Takie konstrukcje z rozmachem powstają obecnie w wielu miastach Polski: w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Oryginalny projekt architektoniczny i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne stanowią gwarancję sukcesu finansowego inwestycji budowlanej. Coraz więcej realizacji z naszego rynku i z rynków innych krajów europejskich poświadcza prawdziwość tej tezy. Jednym z najciekawszych przykładów udanej inwestycji z ostatnich lat tworzonej właśnie w oparciu o tą tezę jest apartamentowiec Sonnenfeld, znajdujący się w niemieckim mieście Ulm.

Słoneczne pola

Twórcy apartamentowca postawili sobie za cel zapewnienie przyszłym mieszkańcom nieskrępowanego kontaktu z piękną okolicą przy jednoczesnej minimalizacji kosztów użytkowania.

Stworzono prawie „przezroczysty” budynek – i to głównie od stron nasłonecznionych: południowej i południowo – zachodniej. Przeszklenia na wysokość pełnej kondygnacji, w ramach ze smukłych profili, nie ograniczają kontaktu z krajobrazem w żadnym z apartamentów. Przezroczystość elewacji północnej potraktowana bardziej zachowawczo, przyciąga uwagę ekspresyjną linią okien wykorzystującą połączenie szkła, aluminium i muru. Dobre współgranie wykończenia i wyposażenia budynku z jego położeniem świadczy o atrakcyjności estetycznej i ekonomicznej obiektu. Kluczową rolę odgrywają tu rozwiązania techniczne i strukturalne firmy Schüco zintegrowane w elewacji zewnętrznej budynku. Współtworzą one całkowitą koncepcję energetyczną budynku – mającą na celu z jednej strony minimalizację strat energii, a z drugiej strony – pozyskanie energii ze światła słonecznego. W obydwu wymienionych aspektach – nowoczesnego wzornictwa i energooszczędności – szczególnie ważną rolę odgrywają przeszklenia okienne. Systemowe rozwiązania okienne o dużych powierzchniach przeszkleń ze smukłymi, prawie niewidocznymi ramami okiennymi otwierają mieszkańcom nieskrępowany widok na panoramę starówki i doliny Blautal. Otwarta perspektywa i swobodny dostęp światła dziennego nie mogą jednak prowadzić do strat energetycznych i w efekcie końcowym – do wzrostu kosztów utrzymania. Dla uniknięcia tych niechcianych efektów skorzystano z najnowocześniejszych rozwiązań wysoko energoszczędnych systemów okienno-fasadowych Schüco. W elewacji południowej zastosowano aluminiową fasadę słupowo / ryglową (Schüco FW50+.HI) o module: wysokość 2,80 m i szerokości 1,25 m – z oknami blokowymi z tzw. ukrytym skrzydłem z pakietami trójszynowymi (odpowiednik Schüco AWS.75 BS.HI). Wykorzystanie nowoczesnego systemu izolowanych profili aluminiowych pozwala na bezproblemową integrację tych ciężkich wypełnień. Za wyborem tego systemu przemawiały również względy estetyczne, gdyż filigranowe wymiary widocznej szerokości profili – tylko 50 mm – współtworzą wraz z metalowymi balustradami balkonowymi harmonijnie smukły pionowy podział elewacji.

Do pogodzenia klasycznego dylematu piękna i kosztów użytkowania przeszklonej konstrukcji doszło na etapie doboru materiałów. Po stronie oszczędności energii należy wymienić: bardzo dobrą izolację ścian budynku, aluminiowe konstrukcje okienno – fasadowe o wysokiej izolacyjności cieplnej, kontrolowane przewietrzanie przestrzeni mieszkalnych z odzyskiem ciepła oraz najnowocześniejsze systemy wytwarzania dodatkowej energii ze światła słonecznego. Nowoczesne rozwiązania techniczne służące do wytwarzania energii to: kolektory słoneczne, zintegrowane z fasadą, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz systemy fotowoltaiczne o dużej powierzchni, zamontowane na dachu, produkujące dodatkową energię elektryczną (moc szczytowa 60 kW / produkcja roczna 54.000 kWh). Wszystkie te elementy dbają o to, aby wytworzona energia cieplna była możliwie jak najdłużej wykorzystywana w obrębie budynku, dając wymierny efekt finansowy w postaci niskich kosztów eksploatacji.

www.schueco.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu