MTP umacnia pozycję lidera polskiego rynku targowego

Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz kolejny plasują się na pierwszym miejscu wśród polskich organizatorów targów – wynika z opublikowanego przez Polską Izbę Przemysłu Targowego raportu statystycznego na temat polskiego rynku targowego w 2008 roku.

Międzynarodowe Targi Poznańskie zdobyły pozycję niekwestionowanego lidera w ośmiu z dziewięciu rankingów przeprowadzonych w ramach raportu PIPT. Pokonały konkurentów zarówno pod względem wynajętej powierzchni targowej, jak i liczby wystawców oraz zwiedzających.

Biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię targową, udział MTP w rynku wyniósł blisko 50% (wzrost o ponad 2% w stosunku do 2007 r.). W Poznaniu przybyło także zwiedzających oraz wystawców. W targach zorganizowanych na terenie MTP w 2008 roku wzięło udział więcej niż 12 tys. wystawiających oraz ponad 340 tys. zwiedzających, co stanowi odpowiednio blisko 39% i ponad 32% udział w całym rynku targowym w Polsce. Ponadto w imprezach organizowanych przez Targi Poznańskie uczestniczyło aż 52% z ponad 5460 zagranicznych wystawców.

W zestawieniu Polskiej Izby Przemysłu Targowego uwzględniono również liczbę wystawców dla poszczególnych imprez. Poznańskim Targom przypadło aż dwanaście miejsc z podawanej przez PIPT dwudziestki największych targów w Polsce. Na pierwszych dwóch pozycjach uplasowały się kolejno Międzynarodowe Targi Budownictwa – BUDMA z imponującą liczbą ponad 1250 wystawców oraz targi ITM POLSKA – Innowacje – Technologie – Maszyny Polska, które mogą poszczycić się obecnością blisko 1000 wystawiających. Na liście targowych potęg są też targi dentystyczne CEDE firmy Exactus, które w tym roku odbędą się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Raport opublikowany przez Polską Izbę Przemysłu Targowego dowodzi, że z roku na rok pozycja Targów Poznańskich umacnia się – mówi Przemysław Trawa, Prezes Zarządu MTP – Nasze ubiegłoroczne wyniki są znacznie lepsze od tych osiągniętych w 2007 r. Zanotowaliśmy największy na polskim rynku wzrost zarówno pod względem wynajętej powierzchni targowej, jak i liczby zwiedzających. W odpowiedzi na stale rosnące oczekiwania rynku, wciąż się rozwijamy, poszerzając naszą ofertę
i zdobywając zaufanie nowych klientów.

Mimo trwającej dekoniunktury, liczba wydarzeń organizowanych przez MTP w 2009 r. nie zmniejszy się w porównaniu do roku ubiegłego. Okres spowolnienia gospodarczego okazuje się dla Międzynarodowych Targów Poznańskich dobrym czasem na wprowadzenie na polski rynek nowych marek. Jedną z nich są Targi Telewizyjne Poznań Media Expo, które po raz pierwszy odbyły się pod koniec lutego i niemal od razu zebrały bardzo pozytywne opinie wystawców.

Innymi wydarzeniami, które zadebiutują w tym roku na terenie MTP są m.in. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej – GreenPOWER oraz Międzynarodowe Targi Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej – AUTOMA. Obie imprezy już teraz cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów i zwiedzających.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu