Badanie Visa – środa najlepszym dniem na spokojne zakupy w Polsce

Środa najlepszym dniem na spokojne zakupy w Polsce; wyniki badań wskazują, że polscy mężczyźni nie lubią samodzielnie kupować ubrań; karty Visa akceptowane w ponad 160 tys. placówek detalicznych w Polsce

Jak wskazują zamówione przez organizację Visa Europe badania, środa jest dla Polaków najlepszym dniem tygodnia na dokonywanie zakupów. Respondenci z całego kraju odpowiadają zgodnie, że w tym dniu najrzadziej kupują artykuły spożywcze i ubrania w centrach handlowych, supermarketach i sklepach – a to właśnie kolejki są najbardziej powszechnym źródłem irytacji podczas zakupów. Badanie zostało przeprowadzone w wybranych krajach Europy. Z kolei wyniki badania w Wielkiej Brytanii pokazały, że najlepszym dniem na zakupy na Wyspach jest wtorek, gdyż najmniej osób decyduje się na nie w ten właśnie dzień.

Dla zakupów spożywczych, najspokojniejszym okresem okazuje się wieczór, kiedy do sklepów udaje się zazwyczaj zaledwie 7% Polaków. Natomiast w Wielkiej Brytanii, najlepszy moment na zakupy spożywcze to pora lunchu, gdy kupuje raptem 5% ankietowanych. Zarówno dla Polaków, jak i Brytyjczyków, najspokojniejszym okresem na zakupy ubraniowe jest wieczór, gdy w sklepach jest jedynie 7% respondentów.

Badania wykazały również, że coraz bardziej się śpieszymy, zaś mężczyźni są bardziej niecierpliwi niż kobiety. Dla niemal połowy polskich mężczyzn (49%), kolejki wywołują największą irytację podczas zakupów, podczas gdy wśród kobiet dotyczy to 43% badanych. Na odwrót jest wśród brytyjskich konsumentów, gdzie kobiety łatwiej tracą cierpliwość z powodu kolejek niż mężczyźni (49% wobec 41%).

Co ciekawe, ponad połowa polskich mężczyzn (53%) na zakupy odzieżowe wybiera się w towarzystwie swojej partnerki. Jedynie co czwarty (25%) samodzielnie kupuje ubrania, natomiast aż co ósmy mężczyzna (12%) całkowicie zostawia partnerce sprawy swoich zakupów. W porównaniu, wśród brytyjskich mężczyzn jedynie co dwunasty (8%) ceduje kupowanie odzieży na partnerkę. Brytyjki wybierają towarzystwo innej kobiety przy zakupie odzieży niemal równie często, jak Polki (22% i 20%). A 38% kobiet na zakupy odzieżowe najchętniej wybiera się samotnie. Zaledwie 1% brytyjskich kobiet chciałoby dokonywać zakupów z mężczyzną, natomiast w Polsce chęć wspólnych zakupów odzieżowych wyraziło tylko 3% kobiet.

Wyniki badań obalają mit, że w Polsce to głównie kobiety robią zakupy spożywcze. Okazuje się, że proporcje są bardzo zbliżone, zarówno wśród osób robiących takie zakupy codziennie (32% mężczyzn i 36% kobiet), jak i tych, co odwiedzają sklepy spożywcze 2-3 razy w tygodniu (32% mężczyzn i 31% kobiet). Zaskakiwać może fakt, że aż co szósty badany (16%) robi takie zakupy jedynie raz w tygodniu. Ulubionym miejscem zakupów spożywczych są sklepy osiedlowe (56% odpowiedzi). Na centra handlowe wskazuje niemal dwukrotnie mniej respondentów (30%).

Wśród kupujących elementy garderoby utrzymuje się nieznaczna przewaga kobiet – 37% chodzi do sklepów odzieżowych raz w miesiącu, wobec 29% mężczyzn. Jako ulubione miejsce zakupu ubrań Polacy wyraźnie wskazują na centra handlowe (38% respondentów), zaś sklepy lokalne i osiedlowe wybiera 24%. Sklepy przy głównych ulicach miast wybiera co piąty badany (19%).

Gdy przychodzi do płacenia, bezpieczne płatności kartą wybiera co szósty robiący zakupy spożywcze (16%) oraz co piąta osoba kupująca odzież (21%). Za zakupy odzieżowe kartami najchętniej płacą osoby w wieku 25-34 (30% badanych), oraz co czwarta osoba w grupie wiekowej 35-44 (26%). Dla porównania, w Wielkiej Brytanii, gdzie karty funkcjonują od kilku dziesiątków lat, aż 60% respondentów woli płacić z użyciem karty zamiast gotówki.

Sieć akceptacji kart Visa jest systematycznie rozbudowywana zarówno na świecie, jak i w Polsce. Posiadacze kart Visa mogą nimi płacić obecnie w ponad 160 tys. placówek detalicznych w Polsce i w ponad 29 milionach punktów na świecie.

„Przeprowadzone badania dostarczyły konsumentom informacji o tym kiedy najlepiej wybrać się na zakupy. Naszym celem jest usprawnienie zakupów za pomocą szerokiej gamy produktów płatniczych organizacji Visa Europe” – powiedział wiceprezes zarządzający Visa Europe ds. marketingu, Mariano Dima.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu