O czym w dobie kryzysu nie należy zapominać

„W dobie kryzysu więzi międzyludzkich, zabiegania, pędu i braku czasu warto się zatrzymać, żeby nie zgubić drugiego człowieka. Bliżsi stają się nam ci ludzi, których lepiej znamy, o których więcej wiemy, z którymi spędzamy więcej czasu„ – mówi psycholog Izabela Świłło.

Integracja pracowników już od dłuższego czasu zyskuje na znaczeniu. Systematycznie powiększa się oferta proponowanych wyjazdów integracyjnych i firmowych eventów. Jednak są to działania kierowane głównie do dużych firm i korporacji, takie, jak jedno lub kilkudniowe wyjazdy oraz treningi. Czy można skutecznie integrować pracowników małych firm? Oczywiście. Przykład stanowią warsztaty tworzenia biżuterii zorganizowane przez agencję VisionConsultingGroup w pracowni stylu Pikanteria.

Na pomysł, by zwyczajne wtorkowe zakończenie dnia przemienić w stylowy kobiecy wieczór, wpadła Katarzyna Komar, Senior Account Executive agencji. „Tak się zdarzyło, że obecnie trzon naszego zespołu stanowi płeć piękna. Postanowiłyśmy, mimo ogromu pracy, zafundować sobie łyk inspiracji, szczyptę kolorów i ziarenko fantazji, które zwykle stanowią przepis na udaną realizację projektów dla naszych klientów. Tym razem, z podanych składników, chciałyśmy przygotować coś niebanalnego dla siebie” – mówi Kasia.

Krótkie, kilkugodzinne warsztaty stanowią doskonałą alternatywę dla kilkudniowych wyjazdów integracyjnych. „Warsztaty tworzenia biżuterii oraz spotkania ze stylistami i wizażystami kierowane są również do grup zorganizowanych. Stanowią bardzo dobry sposób na bliższe poznanie na co dzień spotykanych w pracy osób. W przyjaznej, luźnej atmosferze wyzwalają się emocje, których w sytuacjach zawodowych nie widać” – mówi Katarzyna Strózik, współwłaścicielka Pikanterii. Początkowo uczestnicy warsztatów wybierają koraliki, na których będą pracować i projektują wzór. Po krótkim instruktażu, pod okiem osoby prowadzącej, samodzielnie tworzą komplet kolczyków i bransoletkę. Samo wykonanie dostarcza wielu emocji, jednak prawdziwą satysfakcję stanowi wspólne podziwianie gotowej, własnoręcznie wykonanej biżuterii.

Izabela Świłło podkreśla, że „doświadczenie życiowe i zawodowe wskazuje na to, że nawiązywanie pozytywnych kontaktów z innymi ludźmi ma ogromne znaczenie. Liczy się ono zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji z drugim człowiekiem jest jedną z najważniejszych kategorii inteligencji emocjonalnej, o której Daniel Goleman, autor książki Inteligencja emocjonalna, mówi, że decyduje o odnoszeniu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.”

W czasach, w których nie znajdujemy chwil wytchnienia od pracy ważne jest to, aby wyjść poza ustanowione szablony. Przekroczyć czysto zawodowe relacje i otworzyć się na osoby, z którymi współpracujemy każdego dnia. Dlatego warto organizować wspólne spotkania w gronie współpracowników, chociażby dlatego, by móc dowiedzieć się, że koleżanka, która zwykle wydaje się zamkniętą osobą tak naprawdę jest wulkanem energii.

Pracownia stylu Pikanteria znajduje się w Poznaniu, przy ulicy Strzałowej 10.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu