Odpowiedź PBI i Gemius na list otwarty GG Network

Wczoraj (25 marca 2009) opublikowany został list prezentujący stanowisko Zarządu GG Network względem zestawienia witryn stacji radiowych, zawartego w raporcie Gemius „Polski internet 2008/2009”, slajd 49 (http://pliki.gemius.pl/Raporty/2009/02_2009_Polski_internet_2008_2009.pdf).

Megapanel PBI/Gemius to pomiar oglądalności witryn i aplikacji internetowych – nie jest więc tożsame z badaniem oglądalności / słuchalności treści audio i wideo. Wyniki badania prowadzonego wspólnie przez PBI i Gemius dostarczają informacji m.in. o liczbie użytkowników czy odsłon na stronie, która te pliki multimedialne (audio i wideo) zawiera. Zestawienie, na jakie powołuje się GG Network, zawiera informację o pięciu najpopularniejszych wg zasięgu witrynach w kategorii radio online (przygotowanego specjalnie w tym celu drzewka agregatów), nie prezentuje zatem pięciu najpopularniejszych stacji radiowych wg liczby słuchaczy.

Jednocześnie informujemy, że w Badaniu Megapanel PBI/Gemius istnieje możliwość pomiaru aplikacji internetowych. Pomiar aplikacji zostaje uruchomiony na wniosek właściciela aplikacji. Dotychczas ani do firmy Gemius, ani do PBI nie wpłynął wniosek o włączenie do pomiaru aplikacji związanej ze stacją Open.fm.

PBI i Gemius nie pozostają obojętne wobec rosnącego zapotrzebowania rynku na badanie treści multimedialnych w internecie. Trwają obecnie prace nad uruchomieniem w ramach badania Megapanel PBI/Gemius nowego pomiaru (na bazie badania gemiusStream), który dostarczy informacji o zachowaniach internautów odtwarzających materiały multimedialne (audio i wideo). Produkt jest obecnie w fazie testów. Testuje go wielu wydawców oferujących treści audio i wideo, jednym z nich jest Open.fm.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu