Termowizja w SGI Baltis w standardzie

SGI Baltis – szczeciński deweloper specjalizujący się w budowie wysokiej jakości mieszkań – zakończył właśnie pierwszą serię badań termowizyjnych swoich inwestycji. Zostały one przeprowadzone przez pracowników sekcji kontroli jakości przy użyciu zakupionej w tym celu nowoczesnej kamery termowizyjnej.

Działanie to stanowi kolejny krok na drodze do budowania jak najoszczędniejszych energetycznie budynków, zgodnie z aktualnymi światowymi trendami. To również jeden z przykładów tego, jak SGI widzi swój wkład w ochronę naszego środowiska, ale także portfeli swoich klientów.

Termowizja

Badania termowizyjne pozwalają na bezinwazyjną ocenę jakości izolacji w budynku, a zwłaszcza występowania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, które powodują zwiększone straty ciepła. Badania termowizyjne pozwalają w szybki sposób ocenić jakość wykonanych prac budowlanych, głównie izolacyjnych i wykryć wszelkiego rodzaju zawilgocenia. Prowadzone są zarówno od zewnątrz, jak i w środku budynku. Fotografowane są wszystkie ściany, powierzchnia dachu oraz piwnice. Badanie musi zostać wykonane w ściśle określonych warunkach: różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to konieczność jego wykonania zimą, dopiero po uruchomieniu w budynku instalacji grzewczej. Ponadto badania nie można wykonać przy padającym deszczu lub śniegu, zaś najlepszy efekt uzyskuje się po zmierzchu lub przed świtem. W przypadku jednego budynku trwa to około 3 godzin.

We własnym zakresie

SGI Baltis należy do tej nielicznej grupy deweloperów, u których dbałość o jakość przełożyła się na wyodrębnienie w strukturach firmy komórki zajmującej się kontrolą jakości. Jej działalność i zakres kompetencji są ściśle określone pakietem procedur, których przykładem może być system kontroli odbiorów budynków przed przekazaniem ich klientowi. Na wyposażeniu tego działu od kilku tygodni znajduje się warta kilkadziesiąt tysięcy złotych kamera termowizyjna. Decyzję o jej zakupie tak motywuje Grzegorz Kawecki – Wiceprezes Zarządu SGI Baltis: „Korzystaliśmy oczywiście już wcześniej z usług zewnętrznych podmiotów prowadzących badania termowizyjne. Jednak ich raporty, poza zdjęciami i ich opisami, nigdy nie wymieniały przyczyn powstania ewentualnych usterek, ani zaleceń co do sposobów ich naprawy. Nasze wewnętrzne raporty zawierają już precyzyjne wskazówki, dotyczące nie tylko konkretnych przypadków, ale i sposobów ich unikania przy kolejnych inwestycjach.”

Rezultaty

Jak dotąd samodzielnemu badaniu termowizyjnemu poddano 4 inwestycje SGI Baltis. Barciński Park w Łodzi fotografowany był w idealnych warunkach, przy temperaturze -10 stopni Celsjusza na zewnątrz i ok. 16 stopni Celsjusza w środku. Równie korzystne były warunki w Słupsku, podczas badania Osiedla Bursztynowego. Z powodu kaprysów pogodowych na kilkanaście dni trzeba było rozłożyć badania szczecińskich inwestycji Garden House i Stara Cegielnia.

Jednak korzyści z badania są bardzo konkretne, co zaznacza Seweryn Kardyński – Kierownik Biura Jakości Inwestycji SGI Baltis: „Siła przekonywania takiego zdjęcia naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza w rozmowach z podwykonawcami. Pozwala uniknąć długich dyskusji, co do konieczności i zakresu ewentualnych poprawek. Naszym pracownikom potwierdzają zasadność ścisłego przestrzegania technologii oraz dbałości o każdy szczegół w wykonaniu izolacji termicznych. Przemawiają także do architektów, którzy widząc efekty energetyczne konkretnego rozwiązania decydują się czasem wprowadzić zmiany w stosowanej technologii”. Podkreślając edukacyjny charakter zdjęć termowizyjnych Seweryn Kardyński zwraca uwagę na rolę czynnika ludzkiego w utrzymaniu wysokiej jakości wykonania każdej inwestycji – „Nasze badania gwarantują, że brak staranności pracowników firm budowlanych nie zdoła się ukryć pod warstwą tynku. Wykonawcy łatwiej przyjmują nasze uwagi co do swoich błędów i konieczności zmian, kiedy są one poparte dokumentacją termowizyjną”.

Kolejne badania termowizyjne planowane są m.in. w Łodzi (Barciński Park III), w Międzyzdrojach (Playa Baltis) oraz w Warszawie (ul. Jutrzenki).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu