Ogromnie Pomocny Procent

Organizacje pożytku publicznego to instytucje pozarządowe, które istnieją w Polsce od pięciu lat, na mocy ustawy z 1 stycznia 2004. Na początku cieszyły się niewielkim zainteresowaniem społecznym. Przełom nastąpił dopiero w ubiegłym roku.

OPP funkcjonują w Polsce stosunkowo niedługo. Europejskim pionierem były w tej materii Węgry, które umożliwiły oddawanie podatku na cele społeczne już w 1997. Zwyczaj przekazywania pieniędzy w takiej formie przyszedł do nas jednak z południa Europy. W mieszkańcy Hiszpanii i Włoch od dawna mogą wspierać podmioty, które ich zdaniem tego wymagają.

Jak podają statystyki, najwięcej organizacji pożytku publicznego w Polsce zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim. Drugi w kolejności jest Dolny Śląsk (dane na 02.01.2006). Organizacje te mają obowiązek sprawozdawczości, aby wszyscy zainteresowani mieli wgląd w finanse organizacji i wiedzieli, na co przeznaczone zostały pieniądze darczyńców. A podmiotów, na które przekazywane zostaje jeden procent podatku, jest wiele. Są to m.in. kluby sportowe, organizacje religijne czy stowarzyszenia pomocy zwierzętom.

Istnieją również organizacje, które gromadzą pieniądze na cele społeczne, rozwój i edukację najmłodszych oraz środki do życia dla dzieci z rodzin najbiedniejszych. W ten sposób harmonijnie uzupełniają działania państwowych domów dziecka, świetlic czy szkół w niewielkich, często zapomnianych, miejscowościach. Przykładem tego typu OPP jest Fundacja Banku Zachodniego WBK, która w ubiegłym roku w ramach funduszy z jednego proc. zgromadziła na statutowe cele aż 581 080,92 złotych. Fundacja ta jako jedyna w Polsce, dzięki mecenatowi Banku Zachodniego WBK podwaja przekazane przez podatników środki, dzięki czemu może przekazać pomoc dwa razy większej liczbie dzieci.

Rola OPP w finansowaniu ważnych społecznych inicjatyw zyskała na znaczeniu w 2007 roku,  kiedy to uproszczona została procedura przekazywania jednego proc. podatku. Obecnie podatnik w rocznym zeznaniu wskazuje jedynie organizację, którą chce wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, natomiast za przekazanie funduszy odpowiada już naczelnik urzędu skarbowego. Jak się okazało rozluźnienie biurokratycznych przepisów zaowocowało przekazaniem na OPP kwoty 291 594 362,90 złotych w 2007 roku Jest to wzrost o 176,56 proc.

Możliwość przekazania jednego proc. podatku to dobry sposób na to, by wesprzeć społeczny cel, bez dużego wysiłku oraz kosztów. Fiskus daje nam w ten sposób możliwość dysponowania częścią oddawanych środków. Dzięki temu pieniądze, które mogłyby zostać przekazane wyłącznie na funkcjonowanie państwa, bywają coraz chętniej oddawane na bliższe ludziom projekty. W końcu, jak zauważa Bartosz Chochołowski z Money.pl: – Nie musimy wszystkiego oddawać fiskusowi – i dobrze. Jestem przekonany, że niezła organizacja pożytku publicznego zrobi dzięki naszym pieniądzom znacznie więcej dobrego, niż aparat administracji państwowej. Dlatego warto zadać sobie odrobinę fatygi i przekazać im jeden procent podatku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu