„Anatomia przemocy” – film FAKTU dla Telewizji Polsat

W najbliższy czwartek 26 marca o godzinie 23:10 wyemitowany zostanie film dokumentalny „Anatomia przemocy” zrealizowany przez FAKT dla Telewizji POLSAT. Wstrząsający, trwający niemal 44 minuty obraz opowiada historię 22-letniej Alicji, która oskarża swojego ojca o to, że przez sześć lat poniżał ją i gwałcił.

Alicja zdecydowała się na realizację filmu, aby uporać się z koszmarem przeszłości, odzyskać godność i walczyć o swoje prawa. Co więcej, bohaterka filmu apeluje w filmie do innych ofiar przemocy seksualnej, by nie pozwoliły zastraszać się oprawcom, lecz szukały pomocy. Alicja poświęciła ekipie filmowej 20 dni swego nowego życia. Przez ten czas razem z nią dziennikarze rekonstruowali dramatyczne wydarzenia. Dziewczyna opowiada przed kamerą o latach poniżeń doznanych w rodzinnym domu, zadaje także trudne pytania swojej matce, będącej świadkiem dramatu.

Film otwiera nowy rozdział w debacie o przemocy seksualnej, doświadczanej przez młode dziewczyny i kobiety ze strony najbliższych członków rodziny. FAKT zaangażował się w nagłośnienie historii Alicji, by przedstawić skalę zjawiska i przerwać zmowę milczenia, jaka w wielu środowiskach wciąż panuje wokół tego problemu.

„Uważam, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu Alicji i jej rodziny udało się zrobić film niezwykły. To rzadkość, by tak wstrząsająca historia gwałtów i poniżeń została opowiedziana głosem pokrzywdzonej, która mimo cierpienia odważnie patrzy wprost w kamerę. Właśnie dzięki odwadze Alicji jej dramatyczny apel może skłonić inne ofiary przemocy domowej do ujawnienia swej krzywdy policji, prokuraturze czy jednej z pomagających takim osobom organizacji” – mówi Łukasz Klekowski, producent filmu i sekretarz redakcji FAKTU.

Problem przemocy w rodzinie poruszany będzie także w programie „To był dzień” na antenie Polsat News, który powtórzy „Anatomię przemocy” w sobotę 28 marca o godzinie 23:00. Tego dnia już od godziny 15:00 w Polsat News będą emitowane programy publicystyczne, dotyczące zjawiska przemocy seksualnej w rodzinie, a w studiu trwać będzie debata z udziałem zaproszonych gości i ekspertów. Emisji filmu towarzyszy seria artykułów w Fakcie opisujących dramat Alicji.

Producentem wykonawczym filmu „Anatomia przemocy” jest firma Akcja.tv. Reżyserka obrazu Magdalena Wieczorkowska-Klecel oraz jej mąż i autor zdjęć Jan Klecel to twórcy wielu reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. „Na odsiecz dziewczynkom” (nagroda Oczy Otwarte 2006) i „Dziewczynki Sue Ryder” (nominacja do Grand Press 2006).

Równolegle z pracami ekipy filmowej dziennikarka FAKTU Agnieszka Sakowicz zbierała materiały, które posłużą jej do stworzenia książki. Będzie to zapis trwającej wiele miesięcy przemiany Alicji – ze stłamszonej ofiary w niezależną, samodzielną kobietę. Autorka książki towarzyszyła dziewczynie od czasu ujawnienia jej dramatu przez media.

Więcej informacji o filmie na specjalnej stronie internetowej eFakt.pl:
www.efakt.pl/SlowaKluczowe/SlowaKluczowe.asp?tag=polski%20Fritzl
Zwiastuny filmu „Anatomia przemocy”: www.efakt.pl/Wydarzenia/artykul.asp?artykul=42802

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu