Najbardziej zdomenowane miasta w Polsce

przez | 24/03/2009

Według statystyk z marca br., potentatem na domenowej mapie Polski jest Warszawa, w której została zarejestrowana co piąta domena .PL. Na kolejnych miejscach również nie ma niespodzianek – właściciele większości domen internetowych mieszkają w dużych miastach, m.in. Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

NASK, krajowy rejestr domen, opublikował analizę regionalnego rozkładu rejestracji nazw w domenie .PL. Tym razem zagłębiając się aż do poziomu powiatowego. Mimo, że w Polsce istnieje 379 powiatów (powiaty ziemskie oraz powiaty grodzkie), ciężar rejestracji przesunięty jest w kierunku kilku największych miast. Jak zauważa jednak NASK, w powiatach, w których można zaobserwować wyższą gęstość zaludnienia oraz większy potencjał gospodarczy, również liczba rejestracji domen jest zdecydowanie większa.

Jak podaje NASK, najwięcej domen posiadają mieszkańcy miast na prawach powiatu, np. Warszawy (co piąta osoba) czy Krakowa i Wrocławia (około co dwudziesta osoba). Przeciwwagę dla tych „zdomenowanych” miejsc na mapie Polski stanowią powiaty kolneński i łomżyński w województwie podlaskim oraz powiat lipski w województwie mazowieckim, w których zarejestrowano jedynie 0,01% wszystkich polskich domen. Nie stanowią one jednak wyjątku, gdyż w ponad 200 powiatach liczba domen nie przekracza 0,1%.

– Wyniki analizy nie zaskakują. Największy odsetek posiadaczy domen zamieszkuje duże miasta, w których również dostępność internetu jest dużo wyższa niż w innych miejscach Polski. Dopóki szerokopasmowy dostęp do sieci nie stanie się powszechnym dobrem we wszystkich zakątkach kraju, nie ma co marzyć o wyrównaniu tych statystyk – komentuje publikację NASK Katarzyna Gruszecka z 2BE.PL (http://2be.pl).

http://www.dns.pl/news/mapa_woje_powiaty_mn_z_klawiszami.swf