Kryzys i rynek serwerów w Polsce – komentarz EPA Systemy

Rynek serwerów w Polsce – wg szacunków na bieżący rok – zanotuje kilkunastoprocentowy spadek. Efekt kryzysu odczują nie tylko producenci, sprzedawcy i grono informatyków, czuwające nad właściwą konfiguracją urządzeń. Ograniczone decyzje zakupowe spowodują, że zahamowany zostanie rozwój wielu firm, które z powodu kryzysu nie zainwestują w nowy sprzęt. – To bardzo niebezpieczny objaw. Pomijając mniejszą możliwość interakcji z potencjalnymi Klientami w przypadku serwerów obsługujących serwisy internetowe, zauważam też zagrożenie dla elektronicznych danych, które w dzisiejszej rzeczywistości stanowią jeden z głównych aktywów przedsiębiorstwa. Brak nowych serwerów to m.in. brak miejsca na kopie bezpieczeństwa – ocenia Paweł Premicz z EPA Systemy.

Według przedsiębiorców, utrata firmowych danych to jedno z największych zagrożeń. Skutki mogą poważnie zachwiać rynkową pozycją firmy, a w określonych przypadkach doprowadzić do jej upadku. – Spotykamy się z wieloma pytaniami, jak w obecnych czasach, przy zminimalizowanych budżetach na rozwój infrastruktury, zabezpieczyć dane, gwarantując ciągłość pracy i egzystencji firmy – kontynuuje Paweł Premicz. Problem dotyka szczególnie małe i średnie firmy, które zmuszone są do oszczędności. Wielu właścicieli i managerów analizuje dane finansowe szukając rozwiązania.

– W takich przypadkach sugeruję zainteresowanie pamięciami masowymi, zwanych popularnie dyskami sieciowymi. To ekonomiczny  sposób na zabezpieczenie danych firmy, oferujący zarazem szereg innych, funkcjonalnych rozwiązań – przekonuje Grzegorz Bielawski z EPA Systemy. – Oferowane przez nas w Polsce serwery firmy QNAP wykorzystywane mogą być jako sieciowy serwer danych, system sieciowego backupu danych komputerowych wraz ze stosownym oprogramowaniem znajdującym się w komplecie, a także jako serwer ftp dla Klientów oraz serwer wydruku w firmie.

Możliwe jest tez wykorzystanie urządzenia jak serwera baz danych MySQL i SQLite wraz z wbudowanym serwerem www z obsługą PHP. Bezpieczeństwo przechowywanych danych zapewniają dwa i więcej dysków pracujących w różnych trybach RAID oraz szyfrowane logowanie użytkowników i metody zabezpieczeń dostępu przez sieć. W najnowszych konfiguracjach serwerów QNAP dostępny jest także serwer poczty elektronicznej. Urządzenia NAS mogą pracować 24 godz. bez przerwy z bardzo małym poborem prądu.

– Najważniejsze są jednak realne oszczędności dla firm, które wybierając z naszej oferty rozwiązania pamięci masowej firm QNAP lub Thecus gwarantują sobie pełne bezpieczeństwo przy minimalnych kosztach – zauważa Paweł Premicz. Urządzenia te w prosty sposób skonfigurować może osoba nie posiadająca zaawansowanej wiedzy technicznej, w wielu przypadkach nie ma więc potrzeby korzystania z usług zawodowego informatyka. A firma, która podłączy do swej sieci przykładowo serwer QNAP, oprócz kopii bezpieczeństwa zyskuje dodatkowo możliwość prowadzenia strony internetowej na własnym łączu, bez konieczności korzystania z providera, obsługę poczty elektronicznej i wiele innych korzyści. Całość kosztuje znacznie mniej, niż tradycyjne serwery, wymagające skomplikowanej infrastruktury oraz drogiego oprogramowania.

Ceny serwerów QNAP w ofercie EPA Systemy, dedykowanych do zastosowań w małych i średnich firmach, zaczynają się od 1300 zł netto. – To jednorazowy koszt, który nie będzie generował kolejnych, systematycznych opłat, a w przypadku wielu firm zapewni bezpieczeństwo i dodatkową funkcjonalność – podsumowuje Paweł Premicz.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu