Wyczyszczą wieżowiec Rondo1 z QlikView

Ever GRUPA, specjalizująca się m.in. w utrzymywaniu czystości obiektów i terenów wielkopowierzchniowych rozpoczyna wdrożenie systemu QlikView klasy Business Intelligence. – Dzięki nowej technologii chcemy znacznie zracjonalizować koszty i oferować usługi wysokiej jakości optymalizując jednocześnie ich cenę – wyjaśnia Mirosław Subczyński, prezes firmy Ever GRUPA, obsługującej m.in. Hotel Intercontinental, Grupę Accor i warszawski wieżowiec Rondo1.

Cena usługi uzależniona jest od liczby zaangażowanych pracowników, czasu pracy oraz architektury obiektu (zarówno od rozłożenia pomieszczeń, jak i materiałów, z jakich są one wykonane). Jednak ani system Tety, obsługujący kadry i płace, ani system finansowy WaPro, które użytkuje Ever GRUPA, nie są w stanie odpowiedzieć na kluczowe pytanie – ilu pracowników (i z jakimi narzędziami) powinno obsługiwać wybrany obiekt, by zadanie było wykonane szybko, dokładnie i przynosiło satysfakcjonującą firmie marżę?

– Do tego potrzebowaliśmy systemu QlikView, który „zasysałby” i analizowałby dane, gromadzone wcześniej w systemach Tety i WaPro. Pierwsze efekty pojawiły się już w kilka dni po rozpoczęciu prac  – mówi Mirosław Subczyński.

– Zamiast obiecywać, wykonaliśmy wdrożenie we wskazanym nam obszarze. Trwało to  naprawdę krótko, ponieważ QlikView do wykonywania analiz nie potrzebuje kostek ‘OLAP’, których projektowanie jest czasochłonne i obarczone ryzykiem popełnienia błędu – dodaje Marek Grzebyk, Dyrektor Departamentu QlikView w firmie Hogart.

Na etapie projektowania ‘kostek’ trzeba bowiem przewidzieć i uwzględnić wszystkie możliwe pytania, jakie będą chcieli zadać w przyszłości użytkownicy systemu Business Intelligence. Jeśli pominie się nawet jedno założenie, wdrożenie trzeba nieraz powtarzać.

Projekt w Ever GRUPA nie jest obarczony tego typu ryzykiem. Wdrożenie QlikView potrwa kilka tygodni. W tym czasie system zostanie bezpośrednio zintegrowany z systemami Tety i WaPro, a wszystkie kalkulacje będzie wykonywał we własnej pamięci operacyjnej RAM.

Nie bez znaczenia jest także szybkość działania QlikView – łączny czas wczytania wszystkich danych z Tety i Wapro trwa ok. 15 min, a czas odpowiedzi systemu na poszczególne zapytania użytkowników jest liczony w sekundach.

Na polskim rynku działa ponad trzy tysiące firm porządkowych. Walka o kontrakty, choć już zacięta, będzie jeszcze trudniejsza. Usługobiorcy redukują wydatki i oprócz jakości równie ważnym kryterium będzie więc cena oferowanej usługi. Wielu usługodawców może więc schodzić poniżej kosztów, decydując się na dumpingowanie kosztów wynagrodzeń.

– Nasza firma, zdobywca tytułów „Pracodawca Roku” i  „Solidna Firma” woli przejrzyste zasady. Wdrażamy QlikView, który powinien odsłaniać przed nami nowe możliwości. Szybko i dokładnie – wyjaśnia Mirosław Subczyński.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu