Pamiętajmy o sercu – Tydzień dla Serca

Już po raz kolejny obchodzimy Tydzień dla Serca w Polsce. Wszystko po to, aby zapobiegać chorobom układu krążenia, które zagrażają nam w największym stopniu. Upowszechnianie wiedzy o chorobach serca i profilaktyce może wpłynąć na zmianę naszych niewłaściwych nawyków.

Raport „Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski” przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia wskazuje, że najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów są choroby układu krążenia (w 2006 r. 46% ogółu zgonów), co stawia nas w niechlubnej czołówce państw UE. W niemal wszystkich grupach wiekowych niepokój budzą również wysokie współczynniki hospitalizacji z powodu nadciśnienia tętniczego  oraz z powodu zawału serca w średnim i młodszym wieku. Niestety, patrząc na styl życia Polaków, można stwierdzić, że problemy stwarzamy sobie na własne życzenie.

W porównaniu z naszymi unijnymi sąsiadami palimy więcej papierosów. Jedna wypalona paczka dziennie czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z osobą niepalącą. Grozi nam epidemia otyłości, ponieważ stronimy od aktywności fizycznej, jemy bardzo mało owoców i warzyw, a dodatkowo towarzyszy nam stres.

Choroby układu krążenia są ze sobą wzajemnie powiązane. Nadciśnienie krwi nasila procesy miażdżycowe w tętnicach. Miażdżyca, zwężając i usztywniając naczynia krwionośne powoduje wzrost ciśnienia. Jest też przyczyną poważnych chorób serca. Natomiast zawał serca jest najczęściej wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych oraz współistniejącego nadciśnienia, a patomechanizm udaru mózgu jest związany ze wzrostem ciśnienia w zmienionych miażdżycowo naczyniach mózgowych.

Choroba naczyń wieńcowych należy do najpowszechniejszych chorób serca. Jest wywoływana przez tzw. „zły” cholesterol typu LDL, który gromadzi się na ściankach naczyń wieńcowych. Stopniowo zwęża światła naczyń lub też blokuje dopływ krwi do serca. Ograniczony przepływ krwi wywołuje ból w klatce piersiowej – „dławienie w piersiach”, doprowadzając do zawału serca.

Początek choroby mogą sygnalizować nieznaczne zmiany określonych parametrów, dlatego regularna kontrola stanu zdrowia zapobiega przeoczeniu oznak nadciśnienia czy zaburzeń gospodarki lipidowej.

Celem Tygodnia dla Serca obchodzonego w dniach 17-24 kwietnia jest profilaktyka chorób serca, promowanie zdrowego stylu życia oraz odpowiedniej diety. Świadomość istniejących zagrożeń powinno skłonić nas do podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych.

Wieloskładnikowy suplement diety jakim jest Novocardia, wytwarzana przez firmę ASA, posiada tak skomponowaną recepturę, by jak najefektywniej wpływać na zdrowie i dobrą kondycję układu krążenia. Preparat zawiera wysokogatunkowy olej rybi z kwasami omega 3 : EPA i DHA w specjalnie dobranych proporcjach, kwas foliowy, witaminy B6 i B12, wyciąg z czosnku (reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych) i jako przeciwutleniacz – witaminę E.

Wzbogacanie codziennej diety w kwasy omega-3 (EPA i DHA) i niezbędne sercu witaminy jest szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z układem krążenia, wysokim poziomem cholesterolu i ciśnieniem krwi, w okresach przeziębień, rekonwalescencji, narażenia na stres, a także dla osób palących i ludzi starszych.

Warto odnotować, że Novocardia ma dokładnie oznaczoną ilość EPA i DHA w jednej kapsułce.

Profilaktyka jest warta naszego zainteresowania, gdyż potem może być już za późno. Pamiętajmy, że nasze serce nie jest niezniszczalne i musimy o nie dbać każdego dnia, by mogło służyć nam jak najdłużej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu