Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?“ dodaje 1 proc. szansy dzieciom w śpiączce – Niezwykły ambient na Dworcu Centralnym

Nad ranem we wtorek 17 marca 2009 r., w hali głównej warszawskiego Dworca Centralnego, stanął tajemniczy biały sześcian o podstawie 2 metrów. W środku, w dziwnej mlecznobiałej przestrzeni można zobaczyć uwięzioną dziewczynkę. Dziewczynka szuka wyjścia, chodząc od ściany do ściany, próbuje nawiązać kontakt z przechodzącymi ludźmi…

To tylko projekcja video. Co jakiś czas nad dziewczynką pojawia się napis „Dodaj 1% szansy dzieciom w śpiączce“. Kubik jest częścią kampanii społecznej na rzecz fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?“. A jej celem  jest zebranie funduszy (1proc. podatków ofiarodawców) na budowę kliniki „Budzik“ przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Autorem konceptu kreatywnego i koordynatorem jego realizacji jest warszawska agencja reklamowa Zero7. Kiedy dostaliśmy mediaplan na tegoroczną kampanię dla fundacji, zabrakło nam w nim medium, dzięki któremu moglibyśmy dogłębnie poruszyć odbiorców – mówią autorzy kreacji z Zero7 – Nie mieliśmy budżetu na spot TV. Zaczęliśmy więc szukać alternatywnych form przekazu. Tak narodził się pomysł na kubik. Przy stosunkowo niewielkich kosztach (dzięki współpracy z New Look Group, producentem instalacji kubika i studiem filmowym Dynamo, producentem filmu), udało nam się stworzyć przejmującą metaforę więzienia, którym jest stan śpiączki, bez możliwości kontaktu ze światem.

Zdjęcia do całej instalacji wykonane zostały z czterech kamer równocześnie i odtwarzane są przez cztery zsynchronizowane projektory. Dzięki temu na każdej ze ścian kubika można obserwować dziewczynkę z innej strony, tak jakbyśmy rzeczywiście patrzyli na zamknięte w niewielkiej przestrzeni dziecko.

Akcję ambientową w ramach kampanii „Dodaj 1% szansy dzieciom w śpiączce” na zasadach non-profit zrealizowali:

  • Zero7 – strategia i kreacja konceptu kreatywnego kampanii oraz obsługa kampanii (ambient, prasa, Internet),
  • New Look Group – produkcja instalacji sześcianu i lokalizacje,
  • Dynamo Film – produkcja filmowa,
  • Mikołaj Górecki – reżyseria filmów ambientowych,
  • Kalitero – komunikacja PR.

W tym roku wpływy pozyskane z 1 proc. podatku przez Fundację „Akogo?” zostaną przeznaczone między innymi na kontynuację budowy Kliniki „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka. By zakończyć inwestycję oraz stworzyć wzorcowe warunki opieki medycznej dzieciom po ciężkich urazach mózgu potrzeba jeszcze 9 mln zł.

www.akogo.pl