Więcej ofert pracy dla absolwenta liceum niż technikum

Najłatwiej o pracę w województwach mazowieckim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim i wielkopolskim

Ponad połowa z 17,5 tysiąca ofert pracy opublikowanych w marcu w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl skierowana jest do osób posiadających wykształcenie średnie ogólne bądź zawodowe. Wśród nich aż 75 proc. to praca dla osób, które ukończyły licea ogólnokształcące, a 25 proc. dla osób posiadających wykształcenie średnie zawodowe. Poszukiwani są pielęgniarze i pielęgniarki, kierowcy, mechanicy, elektrycy, instalatorzy sieci teletechnicznych oraz klimatyzacji. Są także miejsca pracy w sektorze gastronomiczno-hotelarskim dla kucharzy, kelnerów i pracowników recepcji. Absolwenci liceów ogólnokształcących mogą znaleźć pracę na takich stanowiskach, jak doradca Otwartych Funduszy Emerytalnych, windykator, handlowiec, sprzedawca i telemarketer, a także pracownik administracji biurowej.

„Osoby ze średnim wykształceniem mogą liczyć na zarobki pomiędzy 1500 a 3400 zł brutto. Na stanowiskach takich jak przedstawiciele handlowi czy agenci ubezpieczeniowi pracodawcy często oferują stosunkową niewielką pensję podstawową oraz prowizję, która jest uzależniona od wyników sprzedaży. Wśród kierowców, na najwyższe zarobki, sięgające nawet 7000 zł, mogą liczyć osoby posiadające uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych i autobusów. Najbardziej intratne oferty dotyczą kierowców na trasach międzynarodowych” – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Według wydanego przez GUS Małego Rocznika Statystycznego 2008, blisko 40 proc. osób zatrudnionych w Polsce legitymuje się wykształceniem średnim (wliczając osoby z wykształceniem średnim zawodowym oraz policealnym). Stanowią oni także znaczącą grupę wśród właścicieli małych i średnich firm. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez PKPP Lewiatan – Monitoring kondycji firm MSP 2008 – ponad 46 proc. właścicieli takich firm ma wykształcenie średnie ogólnokształcące bądź zawodowe, a 42 proc. to absolwenci uczelni wyższych.

„Pracodawca, zatrudniając nową osobę, powinien rozważyć, czy kwalifikacje kandydata nie przekraczają znacznie wymagań na dane stanowisko. Jeżeli wiążemy nadzieję na dłuższą współpracę z nowo przyjmowaną osobą, to musimy liczyć się z tym, że niezbyt wymagające, a przede wszystkim monotonne obowiązki, szybko zniechęcą taką osobę do pracy. Przez to praca świadczona przez taką osobę będzie zdecydowanie mniej wydajna. Taki pracownik może też szybko skorzystać z pierwszej nadarzającej się okazji, żeby zmienić pracę, a pracodawca stanie przed koniecznością podjęcia kolejnego procesu rekrutacji. Pracownik z kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom danego miejsca pracy, będzie swoje zajęcie cenił i często wykonywał zdecydowanie bardziej skrupulatnie niż osoba, o teoretycznie wyższych kwalifikacjach formalnych”, uważa Anna Skoczylas, psycholog z serwisu infoPraca.pl.

Niezależnie od branży i sytuacji gospodarczej, z analizy ofert zamieszczanych na internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl wynika, że ciągle najłatwiej o pracę w województwach mazowieckim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu