Pokój na własność – rewolucyjny sposób inwestowania dla studenta

Niebawem matura, potem składanie podań na wybrane kierunki, oczekiwanie na wiadomość o przyjęciu na wymarzone studia, a finalnie walka o własny kąt na czas studiów. Stresują się i abiturienci, a jeszcze bardziej ich rodzice. Ich dorosłe latorośle muszą zawalczyć o tani i przyzwoity kąt.

Niełatwo otrzymać zakwaterowanie w akademiku na czas nauki. Domy studenckie chętniej świadczą usługi hotelowe i to na ten cel przeznaczają coraz większą liczbę pokoi po remoncie. W pokojach 2-osobowych, często brzydkich i odrapanych, bez łazienki robione są tzw. dostawki. Mimo tych zabiegów liczba studentów w DS–ach wciąż spada. Sfera prywatności jak i warunki do odpoczynku czy nauki też pozostawiają wiele do życzenia. Przez ostatnie 20 lat został wybudowany 1 akademik! Wiedza to kapitał, tym samym i liczba studiujących przez ostatnie 20 lat wzrosła. W konsekwencji za miejsce w pokoju znajdującym się w mieszkaniu studenckim, czyli mieszkaniu dwu lub trzy pokojowym wynajmowanym przez grupę studentów, trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej niż za akademik.

W czasie zawirowań na rynku finansowym wynajem mieszkań staje się tym bardziej opłacalnym interesem. Student mieszkać gdzieś musi, wiec często płaci zawyżony czynsz, o ile przejdzie pomyślnie casting na wynajmującego. Mieszkania studenckie nieustannie zwiększają też liczbę lokatorów by sprostać wysokości czynszu.

Lekarstwo na bolączki zarówno studenta jak i jego rodziców, którzy nierzadko swą ostatnią krwawicą finansują naukę dziecka, jest projekt Stowarzyszania Osada Studencka. Stowarzyszenie realizuje swój innowacyjny projekt 9 km od Krakowa w miejscowości Piekary budując dosłownie Osadę Studencką. To campus domków jednorodzinnych. W każdym domku jest kilka pokoi. Właścicielem pokoju można stać się poprzez przystąpienie do Stowarzyszenia, ustalenie warunków kredytowania i płatności. Koszt miesięcznej raty to 400 zł. Do każdego pokoju są podpięte indywidualne liczniki mediów. Ponadto domki z Osady Studenckiej wybudowane są w oparciu o energooszczędne technologie, co gwarantuje 60% oszczędności na rachunkach.

Ku uciesze rodziców żaka, pieniądze na stancje czy na miejsce w pokoju mieszkania studenckiego nie idą do cudzej kieszeni. Nauka sama w sobie jest inwestycją, a teraz i kąt żaka jest dla niego samego dochodowy. Pokój można po zakończeniu studiowania odsprzedać lub podnająć innemu studentowi.

Ojcem – pomysłodawcą powstania Stowarzyszenia jest Ryszard Czapla, prezes firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, jeśli nie w Europie. Osada Studencka ma być przykładem dobrych praktyk w zakresie podejmowania innowacyjnych działań oraz zarządzania innowacją. Kreatywność jest dla nas siłą napędową. Inwestycja w potencjał młodych ludzi to pomyślność ogółu społeczeństwa. Warto, zatem zacząć od stworzenia młodym ludziom przyjaznych i godnych ekonomicznie warunków do rozwoju.- mówi Ryszard Czapla.

Inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie Osada Studencka to nie tylko sposób na uczenie studentów inwestowania, oszczędzenia, przedsiębiorczości, ale to też nadanie nowej, komfortowej jakości życiu studenckiemu, a do tego wcale nie trzeba mieć wielkich pieniędzy. Przecież nierzadko się zdarza, ze student mieszka w zatęchłej kamienicy płacąc horrendalne sumy za ogrzewanie. Lokalizacja inwestycji Osady Studenckiej w Piekarach to niemalże taras widokowy na tyniecki klasztor. Warto podkreślić walory rekreacyjne otoczenia inwestycji: ścieżka rowerowa do Krakowa wzdłuż Wisły, a w okolicy campusu basen oraz hala i boisko sportowe.

Stowarzyszenie Osada Studencka zaskakuje również możliwościami aktywizacji zawodowej członków wspólnoty. Studenci i doktoranci kierunków technicznych mają możliwość udziału przy realizacji inwestycji. 25 marca br. bierzemy udział w Konferencji „Studencki portfel w ramach kryzysu”, która będzie miała miejsce w „Kotłowni” Politechniki Krakowskiej, jest ona znakomitą okazją do bezpośredniego zadawania pytań, można zasięgnąć szczegółowych informacji na temat Stowarzyszenia Osada Studencka, jak i inwestowania we własny studencki dach nad głową. – zaprasza Prezes Stowarzyszenia Osada Studencka Dariusz Sidor.

Więcej informacji na www.osadastudencka.pl

www.archeton.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu