Komentarz Money.pl: Średnia pensja maleje. Będzie jeszcze niższa

W najbliższych miesiącach należy się spodziewać dalszego wyhamowania wzrostu płac, a w niektórych firmach wręcz ich obniżki. Największy wpływ ma na to pogarszająca się sytuacja na rynku pracy. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach roku przybyło 250 tys. bezrobotnych.

Problemy przeżywają szczególnie firmy, które nastawiały się na produkcję proeksportową. Według GUS w styczniu polski eksport w stosunku do stycznia 2008 roku liczony w złotych spadł o ponad 16 proc. (w euro aż o ponad 26 procent). Za problemy eksporterów w największym stopniu odpowiada silne spowolnienie gospodarcze w Unii Europejskiej. W IV kw. 2008 roku nasz największy partner handlowy Niemcy, do którego kierujemy 25 proc. naszego eksportu, zanotował spadek PKB na poziomie 1,6 proc. w skali roku (w tym czasie zsumowany PKB wszystkich 27 państw UE spadł o 1,3 procent).

Zwolnień, a co za tym idzie ograniczenia dynamiki wzrostu płac, należy się także spodziewać w branży budowlanej, w której dotychczas wynagrodzenia rosły o kilkanaście proc. w skali roku (w III kw. 2008 roku o ponad 12 procent). W wyniku zastoju na rynku mieszkaniowym problemy dotkną, lub już dotknęły, głównie firmy średnie i małe. Redukcje zatrudnienia powinny natomiast ominąć przedsiębiorstwa budowlane realizujące inwestycje infrastrukturalne finansowane w dużym stopniu ze środków unijnych.

Można się spodziewać, iż w najbliższych miesiącach firmy – szczególnie produkcyjne – w wyniku spadku zamówień coraz częściej, szukając oszczędności, zaczną obniżać wynagrodzenia swoich pracowników. Alternatywą dla tych działań będzie redukcja zatrudnienia.

Arkadiusz Droździel, Money.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu