Straty firm z tytułu opcji o 621 mln złotych, bo złoty się umacnia

Za euro płacono dziś 4,43 złotych. Straty firm z tytułu opcji walutowych zmniejszyły się w przeciągu miesiąca o 621 mln złotych – wyliczył portal Money.pl.

KNF szacuje, że straty przedsiębiorstw z tytułu zawartych umów opcyjnych na dzień 13 lutego wynosiły 9 mld złotych. Kurs EURPLN wynosił wtedy 4,62 (chwile przed mocnym spadkiem naszej waluty do prawie 5 złotych). Do dziś euro straciło nieco ponad 3 proc. na wartości.

Oznacza to, przy założeniu, że zmiana kursu działa w równym stopniu na przepływy pieniężne z opcji, że firmom ubyło z ich długów 270 mln złotych. Licząc od 16 lutego, gdy euro kosztowało prawie 5 zł., straty z tytułu opcji zmniejszyły się o 621 mln złotych.

Przedsiębiorstwa zabezpieczały się bowiem przed wzrostem wartości naszej waluty w stosunku do euro. Ich straty pojawiły się w momencie, gdy złoty zaczął nagle tracić. Jeśli teraz nasza waluta znów zyskuje siłę – oznacza to, że straty przedsiębiorstw maleją.

Więcej o mechanizmie zawieranych opcji przez polskie firmy można przeczytać w raporcie Money.pl

Tydzień rozpoczyna się zresztą korzystnie dla większości polskich inwestorów. Nasza waluta w południe zyskiwała do wszystkich głównych par walut. Szczególnie słabną w oczach frank oraz dolar. Za szwajcarską walutę płacono dziś 2,88 złotych. Za dolara, po spadku o ponad 2 proc. – 3,40 złotych.

Mocny spadek dolara to pochodna przede wszystkim przebicia kursu EUR/USD na poziomie 1,30. Tym samym droga do 1,35 staje otworem, co najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie pchało zielonego w dół.

Jeśli chodzi o franka szwajcarskiego – cały czas działają interwencje SNB, który stara się – jak widać skutecznie – obniżyć kurs swojej waluty.
Nie bez znaczenia dla złotego ma również ogólny optymizm panujący na rynkach – zyskuje zarówno WIG20, jak i giełdy w Europie. Globalni inwestorzy nabrali nieco ochoty na zakup bardziej ryzykownych, niż dolar i amerykańskie obligacje, aktywów.

Powody do radości mają więc firmy, które zawierały kontrakty opcyjne – ich straty z tytułu mocnego spadku naszej waluty maleją. Cieszą się również kredytobiorcy zadłużeni we frankach – nie to, że LIBOR CHF dąży do zera, to jeszcze waluta ich kredytu traci do złotego.

http://news.money.pl/artykul/zloty;rosnie;maleja;straty;na;opcjach,106,0,435050.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu