Pianino akustyczne czy cyfrowe? Tradycja a technologia

Od kilku lat szkoły muzyczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Na wzrost popularności tej formy edukacji wpływ mają liczne muzyczne programy rozrywkowe w mediach, konkursy dla młodych talentów i festiwale. Młodzi, początkujący pianiści nierzadko stają przed trudnym wyborem – jaki instrument wybrać? Muszą podjąć decyzję czy doskonalić swe umiejętności przy wykorzystaniu klasycznego instrumentu, czy też pójść z duchem czasu, rozwojem technologii, panującą modą i zdecydować się na pianino cyfrowe. Oba instrumenty mają zarówno wady jak i zalety. Warto więc, przed podjęciem decyzji o zakupie pianina, przyjrzeć się jego możliwościom.

Pianino akustyczne – kult tradycji

Pierwsze pianino powstało we Włoszech w 1811 roku. W pierwotnej formie instrument posiadał drewnianą ramę i postronny układ strun. W kolejnych latach konstrukcja zmieniła się o żeliwny stop zastępujący ramę oraz nowy, krzyżowy układ strun.

ap-500_image_kaigaiNajwiększą zaletą klasycznego pianina jest charakterystyczne brzmienie, które większość muzyków porównuje do tradycyjnego dźwięku fortepianu. Wysoka jakość wykonania oraz szeroka gama wykończeń pozwala wydobyć z instrumentu stały zasób brzmieniowy, sięgający 88 dźwięków połączonych w 7 i ¼ oktawy. Ponadto wygląd akustycznego pianina pozwala oddać wnętrzu każdego pomieszczenia niepowtarzalny charakter.

Wadą pianina akustycznego jest bez wątpienia jego cena, która w porównaniu z kosztem zakupu instrumentów cyfrowych może być nawet 3- lub 4– krotnie wyższa. Waga, sięgająca nawet 250 kg może stanowić duże utrudnienie przy przenoszeniu sprzętu lub przeprowadzce. Minusem klasycznych instrumentów może być też fakt, iż zajmują one o wiele więcej miejsca niż ich cyfrowe odpowiedniki.

Pianino cyfrowe – nowa generacja

Nowoczesna wersja klasycznego modelu pianina zaczęła dominować na rynku muzycznym w połowie lat 90 – tych, szybko stając się główną rywalką pianin akustycznych.

Możliwości, jakie posiada pianino cyfrowe niejednokrotnie umniejszają pozycję klasycznej formy instrumentu. Jedną z jego zalet są niewielkie wymiary, które pozwolą dopasować instrument do każdego, nawet niedużego mieszkania. Dodatkowym atutem jest fakt, iż cyfrowy instrument nie wymaga strojenia, co znacznie obniża jego koszty utrzymania, jak również ułatwia jego konserwację. Melomani z pewnością docenią różnorodność dźwięku pianina, wierność barwie klasycznego fortepianu oraz możliwość grania przy wykorzystaniu barw innych instrumentów np. fletu, perkusji, klarnetu czy organów.

Nowoczesne pianina cyfrowe są wyposażone w wiele funkcji, ułatwiających grę na instrumencie, zwłaszcza dla początkujących pianistów. Charakteryzuje je przede wszystkim rozbudowany automatyczny akompaniament i możliwość podłączenia słuchawek. Dzięki takim możliwościom możemy ćwiczyć gamy całą noc, nie przeszkadzając reszcie domowników – mówi Magda Wiśniowska, Brand Manager instrumentów muzycznych CASIO.

Dzięki nowoczesnej technologii, instrumenty cyfrowe takie jak np. Privia czy Celviano, zostały wyposażone w specjalne brzmienia uprzestrzeniające (3D), dzięki czemu uzyskujemy zarówno efekt stereofoniczny, jak i trójwymiarowy (dźwięk dochodzi do nas ze wszystkich stron).

Popularność pianin cyfrowych opiera się przede wszystkim na ich cenie, która często staję się podstawowym kryterium doboru instrumentu. Ponadto ich niewielkie rozmiary pozwalają na dopasowanie pianina do dostępnej powierzchni każdego mieszkania. W czasie zakupu, trzeba jednak pamiętać o rozbudowanej specyfice technicznej, która pozwoli wybrać model odpowiadający stopniu zaawansowania muzyka.

Zakup pianina to długoterminowa inwestycja. Decyzja i dobór odpowiedniego instrumentu powinny więc być starannie przemyślane. Sklepy muzyczne posiadają bogatą ofertę pianin na każdą kieszeń, zarówno klasycznych, jak i cyfrowych. Dzięki dokładnej analizie danych technicznych będziemy w stanie dobrać model, odpowiadający naszym muzycznym i estetycznym oczekiwaniom.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu