Nowe ośrodki badawcze, produkcyjne i dystrybucyjne Bridgestone w Europie

Program inwestycyjny Bridgestone realizowany w Europie nieprzerwanie
od 2005 roku zakończył się sukcesem. Nowe fabryki oraz Europejskie Centrum Logistyczne w Bor (Czechy) podniosły wydajność produkcji oraz efektywność systemu zaopatrzenia. Jednocześnie we Włoszech otwarto Europejski Tor Testowy Bridgestone – najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany kompleks torów do całorocznego testowania opon w Europie.

Wydajność produkcji

Wzrastające zapotrzebowanie na opony runflat, opony zimowe oraz opony wysokich osiągów na europejskim rynku opon osobowych, spowodowało zwiększenie wydajności produkcji w nowoczesnej fabryce w Poznaniu. Ponadto w czerwcu 2006 roku Bridgestone rozpoczął budowę w pełni zautomatyzowanej fabryki w Tatabanya na Węgrzech.

Węgierski obiekt o wartości 190 milionów euro pracuje przy zastosowaniu rewolucyjnej technologii BIRD (Bridgestone Innovative and Rational Development). Ten system produkcji automatyzuje cały proces produkcyjny, od przetwarzania materiałów do końcowej kontroli gotowych opon. Oficjalne otwarcie fabryki miało miejsce w kwietniu 2008 roku.

Bridgestone rozpoczął również budowę fabryki produkującej opony do samochodów ciężarowych i autobusów w Stargardzie Szczecińskim. Fabryka rozpocznie produkcję opon w pierwszej połowie 2009 roku.

Europejski system zaopatrzenia Bridgestone

Nowe fabryki Bridgestone, jak również otwarcie i rozbudowa trzech Europejskich Centrów Logistycznych (ELC) w Belgii, Czechach i Hiszpanii, ograniczyło import opon i poprawiło wydajność europejskiego systemu zaopatrzenia.

W docelowym dwustopniowym systemie dystrybucji, te trzy europejskie ośrodki będą obsługiwać sieć dwudziestu regionalnych centrów dystrybucji (RDC), co pozwoli dostosować produkcję do zapotrzebowania rynku oraz obniżyć koszty magazynowania i przyspieszyć dostawy.

Zaplecze badawczo-rozwojowe Bridgestone

Europejskie Centrum Techniczne (TCE), leżące na południe od Rzymu, to siła napędowa europejskich prac badawczych Bridgestone. Tutaj odbywa się projektowanie materiałów, opon i sprzętu, jak również produkcja prototypów oraz testowanie gotowych produktów. TCE współtworzy wraz z centrami technicznymi w Japonii i Stanach Zjednoczonych globalną sieć technologiczną Bridgestone.

To właśnie w Europejskim Centrum Technicznym technologie z bolidu wyścigowego znajdują zastosowanie w oponie do samochodu osobowego. 400 inżynierów, chemików i techników pracuje na 32-hektarowym obiekcie, który posiada ponad 16000 m² krytej przestrzeni, mieszczącej laboratoria chemiczne, fizyczne i techniczne, zakład doświadczalny oraz wewnętrzny kompleks bębnów do testowania opon.

Możliwości badawcze Bridgestone wzrosły również dzięki ukończeniu w połowie 2007 roku Europejskiego Toru Testowego (European Proving Ground, EUPG) w Aprilii we Włoszech. Ten nowy 144-hektarowy obiekt badawczy został zaprojektowany specjalnie z myślą o testowaniu opon wysokich osiągów. Składa się z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych w Europie torów do całorocznego testowania opon:

  • głównego toru do manewrów przy wysokiej prędkości,
  • 9-hektarowego placu do dynamicznej jazdy,
  • suchego toru do testów właściwości jezdnych (z kilkoma opcjami zakrętów i pochyłości)
  • toru do badania hałasu i wibracji,
  • toru poślizgowego w postaci pięciu okręgów o różnych nawierzchniach, umożliwiającego badanie trakcji i przyczepności na mokrej nawierzchni,
  • pasa wędrujących kolein,
  • placu do dwukierunkowego testowania aquaplaningu w zakrętach,
  • pasów do hamowania na mokrej i suchej nawierzchni,
  • placu testowego dla ogumienia do samochodów ciężarowych i autobusów.

Zaplecze szkoleniowe Bridgestone

W 2005 roku otwarto Europejskie Centrum Edukacji Bridgestone (EUEC) o powierzchni 3000 m². Centrum zapewnia szkolenia techniczne i kierownicze dla techników opon, sprzedawców detalicznych oraz pracowników Bridgestone. Sale szkoleniowe i konferencyjne o zróżnicowanej funkcjonalności, garaże dla rozmaitych pojazdów, jak również plac testowy, czynią z EUEC najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony obiekt szkoleniowy w całym europejskim przemyśle oponiarskim.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu