Jak małe polskie gminy odniosły gigantyczny sukces?

W Katowicach zakończyła się konferencja Małe Gminy Dużego Sukcesu, pierwsze tego typu wydarzenie na Śląsku

Proinwestycyjna postawa i właściwe zagospodarowanie terenów to działania, które zagwarantowały wybranym polskim gminom napływ milionowych inwestycji. Jak dzięki dogodnej lokalizacji stworzyć nowe miejsca pracy, inwestycje sięgające milionów złotych i profesjonalne parki biznesowo – przemysłowe opowiedzieli dziś prelegenci odbywającej się w Katowicach konferencji Małe Gminy Dużego Sukcesu.

Wśród prelegentów znaleźli się wójtowie gmin, które znajdują się w strategicznych dla inwestorów lokalizacjach, na przecięciu międzynarodowych arterii, eksperci rynku nieruchomości oraz doradztwa finansowego. Przekonywali oni, że nawet niewielkie gminy, dzięki wzorowej współpracy z inwestorami są w stanie odnieść sukces, przyciągając na swe tereny największych europejskich i światowych przedsiębiorców.

Gminami, które już teraz mogą pochwalić się wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów są m.in. Kobierzyce, Tarnowo Podgórne czy znajdujący się na przecięciu autostrady A1 i A2 Stryków. Na terenach, których są gospodarzami zainwestowały dziesiątki największych firm m.in. z sektora logistycznego, IT, FMCG, farmaceutycznego i budowlanego. U progu podobnego sukcesu stoi śląska gmina Gierałtowice, na terenie której powstaje projekt Synergy Park.

Jako jedyny w Polsce, na powierzchni 73ha oferuje on przedsiębiorcom działki szyte na miarę, w pełni przygotowane pod inwestycję. Grunty zlokalizowane są przy węźle Sośnica, na skrzyżowaniu autostrad A1 oraz A4, jednej z najlepszych obecnie lokalizacji w Europie.

Synergy Park porównywany jest do projektów znajdujących się na terenie euroregionu Trójkąt Moza – Ren, w rejonie którego pojawiło się już ponad 250 tysięcy firm, na czele z takimi gigantami, jak Mercedes-Benz, Ericsson czy Vodafone.

– Dzięki współpracy z gminą Gierałtowice, na terenie której realizowany jest projekt Synergy Park, dostrzegliśmy, jak istotna jest nie tylko właściwa lokalizacja, lecz także zaangażowanie i proinwestycyjna postawa gospodarza terenu, który wybiera inwestor. Wpływa to bowiem nie tylko na jakość współpracy, ale daje także gwarancję zakończenia projektu w dokładnie takim kształcie i czasie, jaki dana firma zaplanowała. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji i wskazanie przykładów, na jakich wzorować mogą się samorządowcy i inwestorzy w całej Polsce – mówi Mike Musil, Prezes Zarządu Metropolis S.A., organizatora konferencji.

Na konferencji prócz przedstawicieli samorządów, ze swymi prelekcjami wystąpili także eksperci firmy Ernst & Young, którzy wykazali, że mimo panującego kryzysu Śląsk jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych regionów dla polskich i zagranicznych inwestorów. O tym, że umiejscowienie firmy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej gwarantuje nie tylko wymierne korzyści finansowe, lecz także bezpieczeństwo i sprawną realizację inwestycji przekonywał także Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponadto prelekcje dotyczące potrzeb i wymagań inwestorów wygłosili specjaliści rynku nieruchomości z firmy King Sturge oraz Metropolis S.A., która zaprezentowała perspektywiczny projekt Synergy Park.

Konferencja Małe Gminy Dużego Sukcesu odbyła się w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu