Wydajne, bezpieczne, energooszczędne: DAP-1353 i DAP-1522

Firma D-Link prezentuje dwa nowe punkty dostępowe przeznaczone do użytku domowego i małych sieci biurowych. Pierwszy z nich – DAP-1353 to wielofunkcyjne urządzenie z serii Wireless N, które może pracować w pięciu różnych trybach, w zależności od potrzeb danej sieci. Z kolei DAP-1522 to pierwszy w ofercie D-Linka dwuzakresowy, energooszczędny Access Point nowej generacji, idealnie służący jako centrum multimedialnej rozrywki.

DAP-1353

Niewątpliwą zaletą DAP-1535 jest jego wielofunkcyjność. W zależności od wybranego trybu pracy może pełnić funkcję centralnego punktu dostępowego (AP), klienta AP dla innego punktu dostępowego, mostka łączącego dwie bezprzewodowe grupy robocze (WDS), mostka i centralnego punktu dostępowego jednocześnie (AP+WDS), czy repeatera (wzmacniacza) pozwalającego na przedłużenie zasięgu sygnału radiowego.

Pracując w trybie AP, nowy DAP-1535 obsługuje wiele identyfikatorów SSID. W praktyce pozwala to na stworzenie kilku wirtualnych punktów dostępowych o różnym stopniu zabezpieczenia i dostępności. Dzięki temu można udostępnić łącze internetowe gościom przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu do wewnętrznej sieci.

Dzięki rozbudowanej funkcjonalności i elastyczności działania DAP-1353 świetnie nadaje się do tworzenia i sukcesywnej rozbudowy domowych i biurowych sieci.

Nowy punkt dostępowy jest zgodny z najnowszym draftem standardu 802.11n, co gwarantuje możliwie wysoką przepustowość i pokrycie terenu sygnałem radiowym. Tak jak wszystkie urządzenia D-Linka wyposażony jest w szereg zabezpieczeń. Pozwala na ograniczanie dostępu użytkownikom do sieci, filtrowanie adresów MAC, szyfrowanie WPA/WPA2-PSK (Wi-Fi Protected Access with Pre-Shared Key). Szybkość i łatwość instalacji i konfiguracji zapewnia kreator Click’ n Connect – oprogramowanie D-Linka pozwalające na uruchomienie sieci nawet początkującym użytkownikom.

DAP-1522

Drugim punktem dostępowym wprowadzonym przez firmę D-Link na rynek jest DAP-1522. Dzięki swojej funkcjonalności idealnie sprawdzi się jako element cyfrowego domu. Jest to urządzenie z serii Dual Band, pracujące w dwóch zakresach fal radiowych – 2.4 oraz 5GHz. Pozwala to użytkownikom wybrać mniej zatłoczone pasmo, zapewniające płynny przesył danych. Dodatkowo wysoka jakość transmisji gwarantowana jest przez funkcję Quality of Service (QoS) – możliwość nadawania priorytetów poszczególnym rodzajom przesyłanych danych. Dzięki temu możliwa jest np. bezprzewodowa, niezakłócona transmisja strumieniowa multimedialnych treści HD.

DAP-1522 może pełnić zarówno funkcję centralnego punktu dostępowego jak i mostu łączącego dwie odrębne sieci. Urządzenie wyposażono też w cztery gigabitowe porty Ethernetowe, do których można podpiąć takie urządzenia zewnętrzne jak pamięć masową, konsolę do gier czy cyfrowy adapter multimedialny. W ten sposób domowe zasoby multimedialne zostaną udostępnione bezprzewodowo wszystkim użytkownikom sieci.

W opisywanym punkcie dostępowym użytkownicy z łatwością skonfigurują zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej. DAP-1522 posiada certyfikat zgodności ze standardem bezpieczeństwa bezprzewodowego Wi-Fi Alliance – Wi-Fi Protected Setup (WPS). Wystarczy przycisnąć jeden przycisk, który automatycznie wygeneruje i roześle do podłączonego sprzętu nazwę sieci bezprzewodowej (SSID) oraz klucze szyfrowania.

Przełomowym rozwiązaniem zaimplementowanym w Access Pointach jest funkcjonalność D-Link Green, która polega m.in. na rozpoznaniu, czy podłączone urządzenia mają włączone zasilanie oraz określa przybliżoną długość kabla sieciowego, co pozwala na regulację poboru mocy. Można również zaprogramować całkowite wyłączenie funkcji Wi-Fi w ustalonych godzinach, aby dodatkowo zaoszczędzić energię.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu