Video korporacyjne: nowy kanał komunikacji

Przepustowość łącz internetowych systematycznie rośnie, co stwarza nowe możliwości projektantom serwisów, ich właścicielom i użytkownikom. Filmy video popularne dotychczas jako kanał komunikacji głównie wśród serwisów rozrywkowych i społecznościowych, coraz odważniej są wykorzystywane w sektorze korporacyjnym. Stają się istotnym narzędziem komunikacji firmy z otoczeniem, o czym świadczy rosnąca popularność dedykowanych usług w tym zakresie.

W dzisiejszych czasach inicjatywa spoczywa po stronie internauty. To on szuka interesujących go informacji i oczekuje znaleźć je w przystępnej formie. To co firma ma do zaoferowania, może zniknąć wśród miliona komunikatów w sieci, jeśli nie zostanie w odpowiedni sposób przekazane. Oznacza to przyjęcie pewnej metody budowy serwisu internetowego – znalezienie kompromisu pomiędzy atrakcyjnością wizualną, a skutecznością przekazania treści.

Istotną rolę odgrywa tutaj technologia video, znacznie łatwiejsza w odbiorze niż tekst. Dotychczas firmy korzystały z niej za pośrednictwem różnych serwisów społecznościowych. Była to innowacja w komunikacji, jednakże takie rozwiązanie niesie również ze sobą pewne ograniczenia, jak np. zła jakość obrazu, dźwięku, czy też obecność niepożądanych reklam.

Wielu przedsiębiorców obawia się publikacji własnych materiałów w sieci, za pośrednictwem niezależnych serwisów. Nie każdy rodzaj treści wypada tam pokazywać, a dodatkową przeszkodą mogą być przekierowania na firmy konkurencyjne albo obecność niechcianych reklam. Naszą odpowiedzią na tę sytuację jest platforma VIDZE.pl, która umożliwia firmom zachowanie pełnej kontroli nad publikowaną treścią – komentuje Marcin Setlak – współautor pierwszej w Polsce platformy internetowej Vidze.pl, hostującej video specjalnie na użytek firm.

Zastosowanie platformy video na użytek firmowy może objąć bardzo różnorodne działania. Jest to nie tylko możliwość zamieszczenia materiału dotyczącego bezpośrednio działalności firmy i jej usług, ale także filmów np. o charakterze edukacyjnym.

Wyniki styczniowego raportu firmy Gemius S.A, zajmującej się badaniem Internetu, pt. „Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów”, świadczą o dużej popularności technologii video wśród internautów. Według niego, aż trzy czwarte tj. 76% Internautów skorzystało z możliwości oglądania telewizji za pośrednictwem Internetu, w tym również klipów video.*

Video korporacyjne to technologia, która rewolucjonizuje przekaz treści. Coraz więcej firm interesuje się tą formą komunikacji. Umożliwia szybkie dotarcie do kluczowych grup docelowych. Jest ona kanałem komunikacyjnym i komplementarnym względem np. serwisów społecznościowych. Uzupełnia lukę, której wykorzystanie daje firmie nowe możliwości porozumienia się z partnerami biznesowymi i klientami. – dodaje Setlak.

* Pełny raport „Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów” znajduje się na stronie http://www.gemius.pl/pl/raporty/2009-01/02

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu