Raport Money.pl: Średnio budujemy 38 km autostrad rocznie

Od 1989 roku w Polsce powstało tylko 765 kilometrów nowych autostrad. To oznacza, że średnio, co roku przybywa ich nam zaledwie około 38 kilometrów.

Do czasu rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku rząd chce zakończyć budowę kolejnych ponad 900 kilometrów autostrad. By zdążyć na czas, tempo realizacji inwestycji drogowych powinno być 10 razy szybsze niż w ostatnich 20 latach.

Dziś to wydaje się nierealne. Dlatego Donald Tusk – niezadowolony z tego, że autostrady wciąż nie powstają tak szybko jak powinny – wezwał wczoraj na dywanik ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Premier i minister rozmawiali o tym jak przyspieszyć podejmowanie decyzji i budowy. Spotkanie to efekt burzliwej dyskusji, do której miało dojść na ubiegłotygodniowym posiedzeniu rządu.

Dużo mówimy i planujemy, mało budujemy

Polska sieć autostrad jest bardzo uboga w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Od 1989 r. do końca 2005 roku oddano do użytku tylko 565 km. Do końca 2007 r. łączna długość nowych dróg urosła do około 700 km. Teraz mamy blisko 765 km autostrad wybudowanych w czasach III RP.

Zdaniem wielu ekspertów program budowy autostrad jest realizowany tak wolno, bo jest ciągle zmieniany. Każda kolejna ekipa, która przejmowała władzę w III RP, rewidowała plany poprzedników i wprowadzała nowe pomysły lub wracała do tych, które wcześniej zarzucono. Tak było m.in. z kwestią partnerstwa publiczno-prywatnego.

Aktualnie obowiązuję przyjęty przez rząd w 2007 roku plan budowy autostrad do 2015 roku. Został on skonstruowany pod kątem organizacji przez Polskę Euro 2012.

Jednak już teraz wiadomo, że ambitny plan nie zostanie  w pełni zrealizowany. Na pewno nie powstanie odcinek A4 od Tarnowa w kierunku wschodniej granicy.

Co do pozostałych odcinków trwa walka z czasem.Spore kłopoty mogą być z budową A2, którą od zachodniej granicy mieli przyjechać do Warszawy kibice z Europy Zachodniej.  Rząd słabo sobie radzi z budową autostrad

Ślimacze tempo inwestycji irytuje tym bardziej, że Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że do 2012 roku na budowę dróg zostanie wydane 121 miliardów złotych.

Z tego Unia Europejska w latach 2007-2013 przekaże nam w sumie ponad 15 mld euro, czyli około 70 mld złotych. Kilometr autostrady kosztuje u nas średnio 46-50 milionów złotych.

Więcej: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budujemy;35;km;autostrad;rocznie;za;malo;i;za;wolno,76,0,433484.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu