Zmiana formy zatrudnienia – jak na niej zyskać?

W dobie kryzysu gospodarczego wielu pracodawców zmuszonych jest do obniżania kosztów działalności swojej firmy. Widmo zwolnień krąży nad pracownikami z różnych działów w strukturach firm. Alternatywą dla wypowiedzenia umowy o pracę może być przejście pracownika z umowy o pracę na samozatrudnienie.

Samozatrudnienie, czyli inaczej jednoosobowa działalność gospodarcza lub jednoosobowa firma, to rozwiązanie stosowane coraz częściej. Polega na podjęciu przez osobę fizyczną działalności gospodarczej na własny rachunek i własną odpowiedzialność. Z takiej formy „zatrudnienia” płyną korzyści zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.

Zmiana formy zatrudnienia

W przypadku osobistego prowadzenia firmy współpraca między pracownikiem i pracodawcą opiera się, nie jak dotychczas na umowie o pracę, ale na podstawie umowy o świadczeniu usług. Pracodawca jest w tej sytuacji usługobiorcą lub zlecającym, a pracownik usługodawcą lub wykonawcą. Zmiana w relacjach między tymi podmiotami to oszczędność przede wszystkim dla pracodawcy. Przez taką formę współpracy jest on zwolniony z opłacania składek ubezpieczeniowych za pracownika, nie obowiązują go prawa ujęte w Kodeksie Pracy. Samozatrudnienie to także korzyści dla dotychczasowego pracownika. Własna firma to większa elastyczność i swoboda w działaniu.  W praktyce oznacza to brak sztywnych godzin pracy, możliwość współpracowania z wieloma partnerami i rozwijanie firmy według własnych potrzeb, a także samodzielne rozliczanie kosztów przychodu, i co za tym idzie mniejsze podatki i większe przychody.

„Trudne sprawy, w prosty sposób”- program SAMozatrudnienie

Decydując się na samozatrudnienie musimy sobie jednak zdawać sprawę, że własna firma to nie tylko korzyści, ale również nowe wyzwania. Największe obawy przed podjęciem decyzji o prowadzeniu własnej działalności mogą dotyczyć problemów związanych z prowadzeniem księgowości. Rozliczanie z urzędami skarbowymi, wybór odpowiednich druków, prowadzenie zestawień, rejestrów, ewidencji i deklaracji to podstawowe działania, jakie w chwili założenia własnej firmy wpiszą się do listy naszych stałych obowiązków. Jeżeli nie mieliśmy dotychczas do czynienia z tymi zagadnieniami, warto skorzystać z pomocy programów takich, jak SAMozatrudnienie firmy FORMAT.

SAMozatrudnienie to program dedykowany właścicielom firm jednoosobowych prowadzącym Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów lub objętych Ryczałtem Ewidencjonowanym. Głównym zadaniem programu jest pomoc przy codziennym prowadzeniu firmy oraz uproszczenie spraw związanych z zagadnieniami księgowymi, podatkowymi i ubezpieczeniowymi. W programie znajdują się funkcje ułatwiające i wspomagające prace biurowe, co nie tylko odciąża od żmudnych i powtarzalnych prac księgowych, ale również pozwala zaoszczędzić cenny czas. Obszerna dokumentacja i intuicyjna konstrukcja pomagają w poznawaniu programu i rozwiązywaniu późniejszych problemów.

Dzięki programowi SAMozatrudnienie konieczność zmiany formy zatrudnienia nie musi być dla nas wyrokiem. Wystarczy samozaparcie i chęć do nauki aby szybko opanować podstawy księgowości i w pełni cieszyć się pracą na własny rachunek.

Producent: Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT

SAMozatrudnienie  cena netto: 147 zł

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu