SAP stawia na Citrix XenServer i XenApp

Citrix Systems, lider w dziedzinie infrastruktury dostarczania aplikacji poinformował, że wiodący producent oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) firma SAP AG, przeprowadzi do połowy 2009r. wirtualizację około 500 serwerów, wykorzystując do tego celu platformę Citrix XenServer. SAP wdrożył również technologię wirtualizacji aplikacji Citrix XenApp, aby dostarczać oprogramowanie zarówno do pracowników SAP, jak i do zewnętrznych partnerów. Firma planuje uzyskać dodatkowe korzyści, jakie zapewnia połączenie rozwiązań XenServer i XenApp, takie jak strumieniowanie ujednoliconych obrazów roboczych oraz mechanizmy administracyjne, dzieki którym docelowo chce uzyskać oszczędności rzędu 35 procent na kosztach serwerów terminalowych.

Celem SAP była konsolidacja własnej infrastruktury serwerowej, przy jednoczesnym stworzeniu znacznie bardziej elastycznej i dynamicznej architektury obliczeniowej. Po szczegółowych testach systemu XenServer firma zdecydowała o przystąpieniu do wieloetapowego wdrożenia rozwiązania wirtualizacyjnego na blisko 500 serwerach, początkowo w swoim biurze w Saint Leon Rot w Niemczech. W kolejnym etapie zwirtualizowane zostaną serwery wykorzystywane przez centra szkoleniowe na całym świecie, a następnie serwery w działach zarządzania projektami, gdzie działa kilkaset środowisk programistycznych, testowych oraz służących do świadczenia wsparcia. Po zakończeniu wirtualizacji serwerów w Niemczech, wdrożenie będzie kontynuowane pod koniec 2009 r. w biurach SAP w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych.

SAP wdrożył również technologię wirtualizacji aplikacji Citrix XenApp, przy pomocy której będzie dostarczał wszystkim swoim użytkownikom ponad 40 aplikacji, w tym Microsoft Office i SAP Business Suite. Łącznie z infrastruktury XenApp skorzysta ponad 50 tysięcy użytkowników końcowych, którzy pracują nad takimi zadaniami jak rozwój produktów bądź wsparcie.

„Cieszymy się, że firma SAP wybrała naszą technologię do wirtualizacji serwerów” – powiedział N. Louis Shipley, wiceprezes grupy i dyrektor generalny, XenServer Product Group, Citrix Systems. – „Projekt ten jest dobrym przykładem, obrazującym jak kompleksowe rozwiązanie wirtualizacyjne może pomóc klientom w optymalizacji infrastruktury IT i redukcji kosztów.”

„Celem, który nam przyświecał podczas wdrożenia systemu Citrix XenServer było nie tylko zmniejszenie kosztów infrastruktury serwerowej, lecz również zdecydowane obniżenie emisji związków węgla. Sądzimy, że dzięki wykorzystaniu technologii wirtualizacji Citrix będziemy mogli w przyszłości zmniejszyć je nawet o 600 ton rocznie, przy jednoczesnych szybkich oszczednościachsprzętowych.” – powiedział Dietmar Bruder, wiceprezes ds. infrastruktury IT w SAP.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu