Ty też możesz pomóc

Skończyły się czasy bezmyślnego wyrzucania opakowań po zużytych produktach. W sieciach sklepów Media Markt, Saturn, Komputronik i Electro World w całej Polsce znajdują się pojemniki, do których można wrzucać opakowania po pustych kartridżach. Pieniądze ze zbiórki przeznaczane są na zakup sadzonek drzew.

Co roku na wysypiskach śmieci na całym świecie ląduje 500 milionów opakowań po pustych tuszach i tonerach, które przez setki lat trują nasze naturalne środowisko. A przecież tak być nie musi! Dlatego w Polsce od lat trwa akcja „Drzewa za kartridże”. Jej organizatorzy we współpracy z sieciami sklepów Media Markt, Saturn, Komputronik i Electro World w całej Polsce namawiają klientów do oddawania pustych opakowań po kartridżach. Pieniądze ze zbiórki tych materiałów „zamieniane” są na drzewa, a ich sadzenie odbywa się każdej jesieni podczas finału akcji. Dotychczas udało się dzięki temu posadzić kilka tysięcy drzew w Beskidach. Akcja ma tym większe znaczenie, że sadzenie drzew pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. To ważne, bo każdego roku z naszej planety znika 13 milionów hektarów lasów naturalnych. Tymczasem podczas zakupów można tym negatywnym zjawiskom łatwo zaradzić – wystarczy wrzucić opakowanie do specjalnego pojemnika, aby zamiast trafić na wysypisko materiał został poddany recyklingowi. Wyrobienie w sobie prostego nawyku to realna pomoc dla środowiska.

Pod względem zachowań proekologicznych Polacy nie należą do czołówki krajów europejskich. Jednak nasza świadomość zagrożeń dla środowiska naturalnego z roku na rok jest coraz większa. – Można zaryzykować twierdzenie, że obecnie w Polsce rozwija się trend na ekologiczne zachowania w codziennym życiu – mówi Marcin Adamski z firmy Eco Service, która wspiera akcję sadzenia drzew. Jak dodaje, najważniejsze, żeby wyrobić w sobie nawyk świadomego działania podczas segregowania śmieci, a zamiast wyrzucać zużyte materiały, zanieść je do punktu zbiórki. – To prosty gest, który kosztuje niewiele wysiłku, a ma tak wielkie znaczenie. Recykling tych materiałów, a dodatkowo sadzenie drzew to realna pomoc dla naszego środowiska – tłumaczy Marcin Adamski.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu