Spadek cen na rynku budowlanym

W ciągu kilku ostatnich miesięcy koszt budowy 150-metrowego domu zmniejszył się o 4 proc., zdecydowanie spadły też koszty robocizny. Inwestor łatwiej znajdzie teraz ekipę budowlaną, a w składach budowlanych tanieją materiały – najwięcej ceramika budowlana oraz materiały miedziane.

Za budowę metra kwadratowego powierzchni domu w stanie deweloperskim zapłacimy ok. 2,4 tys. zł. Nawet biorąc pod uwagę koszt zakupu działki, cena domu jest znacznie niższa niż kupno mieszkania. Za kwotę, którą musimy wydać na zakup 70-metrowego mieszkania w dużym mieście, możemy stać się właścicielem dwa razy większego domu z niewielką 6 arową działką.

„Informacje o cenach w I kwartale 2009r. zbierane są w dwóch pierwszych miesiącach roku. W bieżącym kwartale sytuacja na rynku budowlanym zmienia się bardzo szybko.  Rośnie ilość firm poszukujących zleceń a co za tym idzie spadają ceny robocizny” – mówi Marcin Sitkowski z ARCHON+ Biuro Projektów, jedynego biura projektowego, które oferuje w pełni aktualne kosztorysy budowlane, aktualizowane na każdy kwartał.

„Po analizie cennika Sekocenbud na I kwartał 2009r. można stwierdzić, że ceny względem IV kwartału 2008r. spadły – szacuje się, że jest to 3-4%. Nie należy jednak oczekiwać, że ceny materiałów nadal będą spadać, ponieważ wiele komponentów do produkcji materiałów budowlanych (chemii budowlanej) sprowadzanych jest z zagranicy. Ich ceny kalkulowane są w euro, a w ostatnim czasie zauważalny jest wyraźny wzrost kursu euro względem złotego. Nadal spadają ceny robocizny. W związku z tym zainteresowani inwestycją klienci mają teraz doskonały czas do poszukiwań wykonawcy”- radzi Jacek Kosman, Specjalista ds. Kosztorysów w ARCHON+ Biuro Projektów.

„Jest to również doskonały czas na podjęcie decyzji o zakupie projektu i rozpoczęciu budowy domu” – dodaje.

Warto podkreślić, że przed rokiem do przetargu na wykonanie prac budowlanych zgłaszało się dwóch oferentów, dzisiaj potrafi ich być nawet 20. Różnicę nie trudno zauważyć.

www.archon.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu