Konkurs „Pierwsze okno z PCV w Polsce” tylko do końca marca

Od początku lutego trwa akcja poszukiwania najstarszego okna PCV w Polsce. Spośród okien zgłoszonych do konkursu w lutym, najstarsze pochodzi z 1975 roku.

W lutym i marcu cała Polska szuka najstarszego okna PCV. Do konkursu zostały zgłoszone okna z całej Polski, montowane w latach 1975-2000, najczęściej na terenie województwa śląskiego, ale również np. podlaskiego.

– Zgłoszenia są weryfikowane pod kątem dowodowym. W trakcie wizji lokalnej gromadzimy posiadany przez właściciela okna materiał dowodowy oraz sprawdzamy datę produkcji. Zaczynamy od najstarszego zgłoszonego okna, i jeśli dowody okazują się wystarczające poprzestajemy na tym przypadku. – mówi Hanna Gut z agencji GutPR.

Najstarsze obecnie zgłoszone i zweryfikowane okno pochodzi od polskiego producenta i zostało całkowicie wyprodukowane w Polsce. Jest ono zamontowane w Łaziskach Górnych. Właściciel okna posiada dokument ze spółdzielni mieszkaniowej „Razem” w Łaziskach, który poświadcza m. in. datę oddania mieszkań do eksploatacji i potwierdza, iż w wybudowanym przez FADOM Żory budynku zostały zainstalowane okna z PCV. Co ciekawe, okna były montowane bezpośrednio w prefabrykatach, jeszcze  przed powstaniem budynku.

Dodatkowo na oknach pozostały fabryczne oznaczenia Huty Szkła Okiennego Szczakowa, datujące rok produkcji szyb na Październik 1975. Okno powstało zatem nie później niż w Grudniu 1975.

– Zaskoczyło nas to, że weryfikowane okna, po trzydziestu czterech latach eksploatacji dawały się otwierać i zamykać bez większych problemów (robił to towarzyszący nam fotograf) – mówi organizator konkursu. – część okien była pomalowana, jednak w tych które po prostu zostały dobrze wyczyszczone wydaje się że profile nie zmieniły koloru – są nadal białe, co widać szczególnie dobrze na zgłoszonym do konkursu zdjęciu (na tle śniegu).

To jeszcze nie koniec akcji poszukiwań pierwszego okna PCV w Polsce. Czy uda się znaleźć okno PCV wyprodukowane i zamontowane wcześniej niż w 1975 roku? Do końca marca okna można zgłaszać na oficjalnej stronie konkursowej www.pierwsze-okno.pl. Na zwycięzcę czeka darmowa wymiana okien we wskazanym lokalu do kwoty 20.000 zł.

Organizatorem konkursu jest agencja GutPR.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu