Złoto rzadko spotykane

Złota nie da się wytworzyć metodami przemysłowymi, jak diamentów. Można go pozyskać tylko w drodze wydobycia z ziemi. Skończyły się zasoby powierzchniowe. Należy więc dziś sięgać nawet cztery kilometry w głąb ziemi. Z tony bogatej złotonośnej skały można pozyskać do 10 gramów czystego złota. Z każdym rokiem wzrastają jego koszty produkcji – obecnie stanowią 400-450 dolarów za uncję.

Od zarania dziejów ludzkości wydobyto 161 tysięcy ton złota, z czego połowę w ciągu ostatnich 50 lat. Już nie Południowa Afryka jest liderem na tym polu – jeszcze 40 lat temu jej udział stanowił 2/3. Dziś najwięcej złota wydobywają Chiny (12,2 proc.). Kolejne miejsca należą do Stanów Zjednoczonych (9,9 proc.), Południowej Afryki (9,8 proc.), Australii (9,6 proc.).

Jak wynika z danych World Gold Council, podaż złota ze strony kopalń spadła w ciągu 2008 roku o 3 proc. Stąd złoto, jako metal rzadki, będzie coraz bardziej pożądane – przez przemysł jubilerski, czy nowoczesnych technologii, inwestorów oraz ludzi, którzy szukają bezpiecznej przystani dla swego majątku na okres kryzysu. W efekcie, w ubiegłym roku popyt wzrósł o 4 proc.

Jan Mazurek

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu