Polski student zarabia w dolarach

Już w najbliższą sobotę – 7 marca 2009 roku w Warszawie odbędą się Targi Camp America. Wszyscy studenci, którzy zdecydowali się na pracę w wakacje na terenie Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem międzynarodowego programu studenckiej wymiany kulturalnej Camp America, mogą tego dnia osobiście wybrać amerykański ośrodek rekreacyjny, w którym podejmą zatrudnienie. Tegoroczne Targi zgromadzą przedstawicieli ponad 20 amerykańskich ośrodków wypoczynkowych i obozów letnich, głównie ze wschodnich stanów USA.

Pierwsze tegoroczne Targi Camp America odbędą się 7 marca w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. To szansa na zasięgnięcie dokładnych informacji na temat programu. Ci, którzy już zdecydowali się na wyjazd z Camp America, będą mogli osobiście porozmawiać z dyrektorami ośrodków, którzy w tym roku proponują zatrudnienie na terenie Stanów Zjednoczonych. To szansa, by wybrać najbardziej atrakcyjne miejsce, nie czekając na automatyczny przydział miejsca pracy. Ci natomiast, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji o wyjeździe, mogą porozmawiać na temat programu z jego organizatorami oraz studentami, którzy wielokrotnie brali udział w programie Camp America. Osoby, które już na targach znajdą uznanie w oczach jednego z dyrektorów i podpiszą z nim umowę, dokonują wszelkich formalności niemalże „od ręki”. Jeśli natomiast decyzja o wyjeździe zapadnie później, chętni mogą zgłosić się do udziału w tegorocznym programie już po zakończeniu targów przez stronę internetową Camp America.

Targi Camp America są każdorazowo odwiedzane przez kilkuset studentów. Program Camp America cieszy się w tym roku jeszcze większą popularnością niż w latach ubiegłych. „Czas kryzysu gospodarczego i osłabienia złotówki to dla sprytnych studentów idealny moment, by zdecydować się na pracę wakacyjną opłacaną w dolarach. A mimo iż skutki kryzysu najbardziej dotkliwie widać w Stanach właśnie, zapotrzebowanie na pracowników letnich „campów” nadal jest spore. Obawialiśmy się przez moment, że w tym roku może być ciężko ze znalezieniem zatrudnienia dla naszych studentów, ale okazało się, że obawy te były niepotrzebne. W tegorocznych targach pracy wezmą udział przedstawiciele około 25 amerykańskich ośrodków.” – mówi Michał Pągowski, Dyrektor American Institute for Foreign Study w Polsce, organizatora programu Camp America dla polskich studentów.

Camp America to międzynarodowy program umożliwiający studentom z całego świata podjęcie pracy wakacyjnej w Stanach Zjednoczonych. Studenci dokonują wyboru pomiędzy trzema typami programów. Campower cieszy się wśród Polaków największą popularnością. To praca na terenie ośrodków kolonijno-wypoczynkowych w charakterze personelu pomocniczego, np. jako pomoc w kuchni, w pralni, w prowadzeniu sklepiku czy przy strzyżeniu trawników. Counsellor to z kolei program dla tych, którzy decydują się na pracę z dziećmi i młodzieżą, jako opiekunowie grupy podczas obozów letnich. Aby wziąć udział w tym programie wymagana jest lepsza niż w przypadku aplikacji na Campower znajomość języka angielskiego, minimum na poziomie First Certificate. Special Needs Counsellor to z kolei opcja dla tych, którzy zdecydują się na pracę w ośrodkach wypoczynkowych dla osób wymagających specjalnej troski, np. upośledzonych fizycznie lub umysłowo. Również wymaga znajomości języka angielskiego minimum na poziomie FC. To najbardziej wymagający, ale i dający najwięcej satysfakcji program dla osób zaangażowanych i chętnych do niesienia pomocy innym.

Camp America to tak zwana bezpieczna opcja work & travel. Student, który zdecyduje się na wyjazd, ma przez cały okres przygotowań a także podczas całego pobytu w USA zapewnioną opiekę ze strony organizatora. „Niektórzy z naszych uczestników są zdziwieni faktem,  iż w zasadzie przez cały czas  prowadzimy ich „za rękę”. To my zajmujemy się rezerwacją biletów lotniczych i ich zakupem. Gwarantujemy transport oraz nocleg, ponieważ nasi uczestnicy lecą zazwyczaj do swojego miejsca pracy z  tzw. „przesiadką”. Uczestnicy programu mają z nami nieustanny kontakt i mogą korzystać z naszej pomocy 24 godziny na dobę.” – mówi Michał Pągowski, dyrektor biura promocji Camp America w Polsce. Studenci mają zagwarantowaną pracę oraz bezpłatne utrzymanie i wyżywienie a także ubezpieczenie  przez minimum 9 tygodni. Po upływie tego czasu otrzymują gwarantowane, ustalone z góry wynagrodzenie. Zarobione pieniądze mogą wykorzystać na podróże po Stanach Zjednoczonych przez resztę wakacji, a w zasadzie do momentu wygaśnięcia wizy, która wystawiana jest na 16 tygodni. Mogą również umówić się z kierownictwem ośrodka i do zakończenia swojego pobytu w USA kontynuować pracę na zasadach ustalonych z pracodawcą.

Camp America to również łatwo dostępny i niedrogi sposób na wakacje za oceanem. Aby wziąć udział w programie, wystarczy wnieść opłatę w wysokości 1233 złotych (opłata może ulegać wahaniom ze względu na zmiany cen biletów i kursów walut). Koszt biletu lotniczego w obie strony pokrywa organizator. „Uczestnicy, którzy decydują się na wzięcie udziału w programie po raz pierwszy zazwyczaj niedowierzają, że nie będą musieli dokonać dodatkowej opłaty za bilet lotniczy do USA i z powrotem. Tymczasem część tych kosztów subsydiowana jest przez organizatora, a następnie rozliczana przez niego z pracodawcami. Dla mniej zamożnych studentów Camp America to czasami jedyna szansa na wyjazd do Stanów Zjednoczonych i niezapomnianą przygodę. Dla tych, którzy lubią wyzwania, to na pewno ciekawe doświadczenie, a dla tych mniej odważnych, czasami niesamowita szkoła życia.” – mówi Michał Pągowski, były, wielokrotny uczestnik Camp America.

Aby móc wziąć udział w Targach należy zarejestrować się na stronie www.campamerica.pl/targi. Po dokonaniu rejestracji, na podany adres e-mail zostanie przesłane zaproszenie. Otwarta część Targów potrwa w godzinach od 11 do 15. Od godz. 9 do 11 odbywać się będą spotkania wyłącznie dla osób wcześniej umówionych.

Targi Camp America to dla zdecydowanych na wyjazd  do USA studentów doskonała okazja, by wziąć sprawy w swoje ręce i nie czekać na przydział do pracy w losowo wybranym ośrodku wypoczynkowym. Dokładne wypełnienie danych rejestracyjnych do udziału w Targach to również szansa na otrzymanie podpowiedzi, z przedstawicielami których „campów” podczas Targów rozmawiać. Tak, aby mieć jak największe szanse na zatrudnienie. W obsługę imprezy zaangażowanych jest kilkudziesięciu przedstawicieli biura promocji Camp America w Polsce, konsultantów Camp America i byłych uczestników programu, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i udzielą wszystkich niezbędnych wskazówek, szczególnie tym osobom, które po raz pierwszy wezmą udział w Targach.

Więcej informacji na: www.campamerica.pl/targi

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu