NPRS w oczach krakowskich specjalistów public relations

W dzisiejszych czasach liczba bombardujących każdego informacji jest niezwykle duża. Zwłaszcza w Internecie wielość komunikatów może sprawić, że te istotne mogą zostać przeoczone. Dla zapewnienia odpowiedniego odbioru komunikatów PR-owych kluczowy  może być Net Public Relations Synergy – NPRS. Ten model zarządzania komunikatami PR-owymi, pozwala na promocję korzystnych wizerunkowo komunikatów w wyszukiwarce Google.

Prezentację na ten temat „NPRS w sytuacji kryzysowej. Wypadek Leszka Kuzaja” na krakowskim spotkaniu założycielskim Małopolskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Public Relations wygłosili Wiktor W. Kammer i Patryk Gut z Times Square Public Relations. Co o NPRS sądzą specjaliści public relations, którzy zapoznali się z prelekcją na jego temat?

Konkretna wiedza o NPRS wzbogaciła moją tradycyjną wiedzę PR – mówi Agata Niemiec Miżejewska – właścicielka Image Line Communications. Teraz mogę już moim klientom rzucić hasło – NPRS. Dla nas, osób, które mają tę wiedzę jest to doskonałe narzędzie. Wiedza klientów jest niestety uboższa niż na temat tradycyjnych działań PR. Dobrze by było, gdyby wiedzieli czym jest NPRS. Wtedy mogłabym mieć NPRS w ofercie swojej agencji. Prezesi wielkich firm w życiu nie są w stanie przyznać, że nie wiedzą o co chodzi, czym jest NPRS. Warto wzbogacić ich wiedzę.

NPRS pozwala na zarządzanie wizerunkiem nie tylko instytucji, ale także osób. Podkreśla to Agnieszka Sioła dyrektor TIM Medial.  Narzędzie to jest interesujące jest nie tylko w celu promowania firmy jako takiej, ale też osób z nią związanych – pokazuje w jaki sposób możemy się pozycjonować. Narzędzie NPRS znam od kilku lat. Jest przeze mnie wypróbowane i sprawdzone. Spokojnie mogę je polecić firmom i innym agencjom do stosowania. Sprawdza się świetnie zwłaszcza w budowaniu pozytywnego wizerunku instytucji, jak i w sytuacjach kryzysowych. Profesjonalne, a przede wszystkim, długofalowe stosowanie NPRS przekłada się na sukces firmy i to zarówno w stosowaniu na rynku polskim jak i zagranicznym. Uwiarygodnia firmę w oczach klientów. Rezultaty są naprawdę doskonałe!

Diana Zdziarska z Tomatoe PR uważa, że NPRS jest narzędziem, które znajduje zastosowanie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w codziennej obsłudze klienta i kształtowaniu jego wizerunku. Działanie nie jest natychmiastowe, dlatego decyzja o wykorzystaniu tego rozwiązania powinna zostać podjęta przy rozpoczęciu standardowych czynności PR-owych. NPRS pozwala na promowanie pożądanych przez Klienta treści, jednak to dużo więcej niż samo pozycjonowanie. Efekty są tym szybsze im więcej publikacji znajduje się w sieci na dany temat. NPRS to także dodawanie nowych treści, odpowiednio przygotowanych i sprofilowanych. NPRS ma szczególne znaczenie dla Klientów takich jak osoby publiczne, firm, które posiadają już publikacje albo takich, które zaczynają budować swój wizerunek w mediach czy w relacjach inwestorskich

Sytuacja kryzysowa, to moment, w którym szczególnie sprawdzają się długofalowe rezultaty działań NPRS –  NPRS może być ciekawym narzędziem wspierającym komunikację kryzysową, pod warunkiem jednak, że będziemy z niego korzystać na co dzień. Systematyczne działania NPRS pozwolą ograniczyć zasięg kryzysu w sieci. Tempo pracy mediów, ich różnorodność, konkurencyjność wsparta nowymi technologiami sprawiają, że na reakcję kryzysową mamy zaledwie kilka godzin, dlatego tak ważne są działania antykryzysowe – zauważa Urszula Podraza z Wenecja PR, autorka książki „Kryzysowe public relations”, zawierającej analizy kilkunastu case studies z polskiego rynku.

Podkreśla to także Łukasz Wilczyński z Planet PR. Korzystanie z modelu NPRS może być dobrym zabezpieczeniem na wypadek kryzysu. Zarządzanie komunikatami, które znajdują się w sieci pozwala na stworzenie pożądanej struktury wyników wyszukiwarki. Wówczas, gdy wydarzy się coś niespodziewanego informacje o kryzysowej sytuacji można o wiele łatwiej kontrolować.

Na nieco inną stronę takiego modelu zarządzania komunikatami PR-owymi zwraca uwagę Konrad Myślik – niezależny doradca PR, specjalizujący się w wizerunku instytucji publicznych, w tym samorządu. NPRS to narzędzie celne z punktu widzenia zawodu, który wykonujemy, bo dotyczące publicznego wizerunku jednostki. To narzędzie, czy prezentowanie tego narzędzia to rzecz dotkliwa, plasująca się na osi moralności. NPRS to rzecz wielkiej wagi moralnej. Trudne jest takie działanie, które moralne i prowadzone w dobrej wierze, będzie generowało pytania o rzeczywistą swobodę dostępu do informacji. Co więcej – zagadnienie korzystania z NPRS porusza bardzo celnie kardynalne rzeczy: jak zaznaczyć obecność informacji w ogóle w zbiorze, na którym nam zależy. Wszak jeśli nie traktujemy treści pieczołowicie to jest wypychana cały czas przez inne informacje. Jesteśmy wtedy blisko granicy pochłaniania danych. Media sięgną za chwilę po nasz czas, lub możliwości – możliwości umysłu ludzkiego. Być może podejmiemy próby ich poszerzenia?

Myślik zwraca też uwagę na etyczne pułapki związane z NPRS. Trzeba pamiętać o etyce zawodowej. W PR poziom etyki jest bardzo ważny. My jesteśmy gdzieś pomiędzy lekarzem i adwokatem – jesteśmy zawodem zaufania publicznego. Jest pewna granica niewiedzy odbiorcy, której przekroczenie jest m.in. dla NPRS niebezpieczne. Internauta jest poddany działaniu narzędzi. Powinien zdawać sobie z tego sprawę.  Trzeba ich o tym informować – wtedy to jest w porządku. NPRS nie może być ponad wolną wolą. To stawiałoby takie narzędzie w pobliżu komunikatów podprogowych w reklamie. A tego przecież nie pochwalamy.

NPRS to narzędzie, które agencje coraz powszechniej zamieszczają w swojej ofercie. Bardzo mnie cieszy, że NPRS zdobywa coraz więcej zwolenników mówi Wiktor W. Kammer szef Times Square Public Relations, który szczególnie angażuje się w promowanie modelu NPRS. Zarządzanie wizerunkiem w Internecie staje się dzięki niemu o wiele prostszą sprawą.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu